Używanie słów nieprzyzwoitych przez grupę nastolatków w wieku 13 i 14 lat spowodowało, że musiała zainterweniować policja. Sytuacja ta miała miejsce w niedzielne popołudnie, przy skateparku w Parku 600-lecia Miasta Wągrowca.
Miejsce które w swoim założeniu ma umożliwiać młodym rozwijanie swoich pasji do sportu, w tamtym momencie stało się przykładem tego, jak to nie powinno być. Mężczyzna który przyszedł ze swoim dzieckiem zareagował i sam zwrócił uwagę chłopcom, żeby przestali tak przeklinać, wówczas oni rzucili kilka wulgaryzmów w jego stronę.
Mężczyzna zadzwonił na numer alarmowy 112, aby ukrócić takie zachowanie. Na miejsce dojechała policja. Oprócz popełnionego czynu karalnego przez nastolatków, świadkami ich zachowania były inne dzieci w parku.
Wkrótce o zachowaniu nastolatków dowiedzieli się rodzice, którym policjanci wytłumaczyli okoliczności interwencji. Ufamy, że chłopcy się poprawią i nie będą już więcej sprawiać takich problemów.
Warto przypomnieć o konsekwencjach popełniania czynów zabronionych. Młodzież często mówi, że najcięższą karą, jaka może ich spotkać jest szlaban na telefon lub komputer. Po spotkaniach z policjantami dowiadują się, że ich wiedza jest błędna.
Warto więc, aby również rodzice zdawali sobie sprawę z tego, jaka odpowiedzialność ciąży na nich oraz na ich pociechach w przypadku popełnienia czynu zabronionego przez dziecko.
Wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze np. upomnienie, zobowiązanie do określonego postępowania, nadzór, czy umieszczenie w odpowiedniej placówce.
Rodzice również po części mogą ponieść odpowiedzialność przed sądem za swoje dzieci. Sąd rodzinny może zobowiązać rodziców albo opiekuna nieletniego do naprawienia w całości albo w części szkody wyrządzonej przez nieletniego lub do zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
W przypadku gdy rodzice albo opiekun nieletniego uchylają się od wykonywania środka, sąd rodzinny może wymierzyć im karę pieniężną w wysokości do 3 tys. zł.