Reklama samochody.pl

Poznańskie CBŚP rozbił potężny gang lekowy. Mieli podrabiane leki za 25 mln zł. Zatrzymano 13 osób (FILM, ZDJĘCIA)

Poznańskie CBŚP rozbił potężny gang lekowy. Mieli podrabiane leki za 25 mln zł. Zatrzymano 13 osób

13 osób zatrzymanych, zabezpieczone setki tysięcy leków od onkologicznych, psychotropowych, przez anaboliki i środki na potencję. Zabezpieczono 15 kg substancji czynnej, jak również inne półfabrykaty służące do produkcji lekarstw, o łącznej wartości co najmniej 25 mln zł. To wstępne podsumowanie międzynarodowej operacji CBŚP, przeprowadzonej we współpracy z OLAF-em i służbami włoskimi oraz francuskimi, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Wszystko wskazywało na to, że kilkanaście osób działających na terenie Europy w ramach zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej, przynajmniej od lutego 2018 r. mogło sprowadzić z Azji do Polski prawie pół tony substancji czynnej. Towar następnie przesyłano poza granice kraju, gdzie produkowano podrabiane leki.

Według śledczych kilkadziesiąt milionów sfałszowanych produktów największych światowych koncernów farmaceutycznych mogło trafić do Polski. Produkty te dalej sprzedawane były za pośrednictwem stron internetowych odbiorcom w Europie i USA.

Z ustaleń śledczych wynika, że gang mógł pozyskiwać także poprzez kradzieże z zakładów farmaceutycznych oryginalne lekarstwa. Pieniądze pochodzące ze sprzedaży medykamentów trafiały na specjalnie utworzone w tym celu rachunki bankowe, a następnie były inwestowane. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie gangu mogli wprowadzić do obrotu produkty lecznicze o wartości co najmniej 7 mln zł.

Ro rozbicia grupy doszło w ubiegłym tygodniu jednocześnie we Włoszech, Francji i w Polsce. Zatrzymano 13 osób, z czego 2 poza granicami naszego kraju. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono luksusowe pojazdy warte ok. 600 tys. zł, a także ponad 900 tys. zł.

W Polsce, przy wsparciu policjantów CBŚP ze Szczecina, Radomia i Warszawy, przeprowadzono działania w województwie mazowieckim, zachodniopomorskim i łódzkim. Zatrzymano wtedy 11 osób.

W trakcie przeszukań policjanci przejęli komponenty służące do produkcji leków, setki tysięcy opakowań leków, ulotki informacyjne, substancje czynne oraz gotowe produkty lecznicze, o łącznej wartości co najmniej 25 milionów złotych. Zabezpieczono m.in. leki onkologiczne, psychotropowe, anaboliki i środki na potencję, 15 kg substancji czynnej, a także inne półfabrykaty służące do wytwarzania produktów leczniczych. Przejęto także fałszywe dokumenty tj. dowody osobiste, przedmioty przypominające broń palną, a także kokainę i marihuanę.

Zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu przedstawiono zarzuty dot. m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, sprowadzanie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez produkcję, przechowywanie, wprowadzanie do obrotu czy odpłatne udostępnianie sfałszowanych produktów leczniczych, importu substancji czynnej i gotowych produktów leczniczych czy prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Dwóm osobom przedstawiono zarzut kierowania grupą.

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu, zastosował wobec 9 zatrzymanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Poprzedni artykuł13-latek podpalił restaurację. Straty to ponad 2 mln zł. Nagrała to kamera (FILM)
Następny artykułKoszmarny wypadek. Mercedes z potworną siłą uderzył w drzewo. Z auta została miazga. 26-latek zginął na miejscu (ZDJĘCIA)