Reklama samochody.pl

Poszukiwania zakończone sukcesem! Mamy nowe złoża gazu ziemnego w Wielkopolsce

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sukcesywnie przeprowadziło poszukiwania gazu ziemnego w województwie wielkopolskim, a dokładniej w powiatach średzkim i kościańskim. Spółka odkryła nowe zasoby o łącznym wolumenie ok. 600 mln m sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu, co jest rezultatem prac PGNiG prowadzonych w gminie Nowe Miasto nad Wartą (pow. średzki) oraz gminie Czempiń (pow. kościański). Zasoby znajdują się w utworach geologicznych czerwonego spągowca, które od kilku lat są jednym z głównych obszarów działalności poszukiwawczej w zachodniej Polsce. PGNiG szacuje, że proces zagospodarowania nowych złóż, po którym rozpocznie się ich eksploatacja, potrwa ok. 3 lat. Łączne wydobycie ma sięgnąć ok. 20 mln m sześc. rocznie. Odkryte zasoby zawierają gaz zaazotowany o wysokiej zawartości metanu, wynoszącej ponad 75 procent.

– Dwa nowe złoża, odkryte przez PGNiG w Wielkopolsce, to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw dla naszych odbiorców. Wydarzenia ostatniego roku dobitnie pokazały, jak ważną rolę może pełnić własne wydobycie gazu w zabezpieczeniu potrzeb energetycznych kraju. Pracownicy PGNiG mają wiedzę, kompetencje i doświadczenie, aby w pełni ten potencjał wykorzystać – podkreśla Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

PGNiG i ORLEN Upstream rozpoczęły wiercenia w Rogusko w gminie Nowe Miasto nad Wartą w lipcu 2022 roku. Łączna długość odwiertu kierunkowego Rogusko-1K wynosi 3170 metrów. Odkrycia dokonano w piaskowcach eolicznych górnego czerwonego spągowca, charakteryzujących się bardzo dobrymi własnościami zbiornikowymi. Istnieje duże prawdopodobieństwo przemysłowej akumulacji gazu ziemnego w tych złożach. Świadczą o tym złoża znalezione na tym obszarze w ostatnich latach.

Drugie złoże w gminie Czempiń zostało odkryte przez otwór poszukiwawczy Roszkowo-1, który PGNiG rozpoczęło wiercenie w sierpniu 2022 roku. Odwiert w Piotrowie Drugim osiągnął głębokość 2800 metrów i został zaprojektowany na podstawie wyników badań sejsmicznych 3D. Złoże Roszkowo to czwarte odkryte złoże gazu ziemnego w tej części województwa wielkopolskiego. W ostatnich latach na obszarze koncesyjnym Kościan-Śrem udokumentowano złoża Borowo (2018), Szczepowice (2019) i Granówko (2019).

Prace poszukiwawcze były prowadzone na podstawie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego nr 29/2001/p Śrem-Jarocin oraz koncesji nr 27/2001/Ł Kościan-Śrem.

 

Źródło.PGNiG

Poprzedni artykułŚmiertelne potrącenie na torach. Służby na miejscu
Następny artykułMłody mężczyzna kierował samochodem pod wpływem narkotyków.