Policja zatrzymała cztery osoby w związku z oszustwem na ”policjanta”. Sprawcom udało się wyłudzić około 457 tysięcy złotych

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego i Kryminalnego KWP w Poznaniu przy współpracy z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu, zatrzymali 4 osoby – członków zorganizowanej grupy przestępczej. Mężczyźni w różnych miastach w Polsce oszukiwali osoby starsze metodą na „policjanta”. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Prawdziwi policjanci od dłuższego czasu pracowali nad grupą, która dzwoniła do seniorów i pod pozorem udziału w policyjnej akcji, wyłudzała od nich pieniądze. 18 stycznia br. na terenie Tarnowa tamtejsi funkcjonariusze po otrzymaniu informacji z Poznania, zatrzymali 2 mężczyzn 24-letniego Polaka i 44-letniego Gruzina, którzy usiłowali oszukać starszą osobę na 25 tys. złotych. Dodatkowo policjanci ustalili, że obywatel Gruzji był również zamieszany w podobne oszustwa na łączną kwotę 220 tys. złotych, do których doszło pod koniec grudnia 2022 roku w Wągrowcu i Nowym Tomyślu.

Kolejne zatrzymania miały miejsce 8 lutego br. Tym razem przy współpracy z KWP w Gdańsku policjanci zatrzymali chwilę po odbiorze pieniędzy 2 mężczyzn – 38 i 57-latka przy których zabezpieczono gotówkę w kwocie 26500 złotych i złotą monetę przekazane przez oszukaną osobę. Te osoby są również podejrzane o podobne przestępstwa, których miały się dopuścić w Gdyni i Chojnicach. Tam straty wyniosły razem 237 tys. złotych.

Zatrzymani w Gdańsku usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Całej czwórce natomiast przedstawiono zarzut oszustwa, za które grozi do 8 lat więzienia. Przy zatrzymanych zabezpieczono telefony komórkowe, którymi się posługiwali podczas popełniania przestępstw. Mężczyźni zatrzymani w Gdańsku i Gruzin na wniosek Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zostali decyzją sądu tymczasowo aresztowani. Czwarty z zatrzymanych został objęty policyjnym dozorem.

Policjanci cały czas ustalają kolejne osoby biorące udział w tym procederze i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Poprzedni artykułbryg. Marta Kacprzycka pierwszą kobietą jako Pani Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Polsce (ZDJĘCIA)
Następny artykułSamochód osobowy uderzył w przydrożne drzewo. Ranny kierowca trafił do szpitala (ZDJĘCIA)