W sobotę 18 czerwca 2022 o godzinie 13:59 w miejscowości Wyganów (gm. Kobylin) doszło do pożaru hali produkcyjnej. Ogień objął wnętrze obiektu o dużej powierzchni oraz materiały palne składowane tuż przy ścianach zewnętrznych.
Dyżurny operacyjny powiatu skierował na miejsce działań łącznie 7 zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz pojazdy gaśnicze z okolicznych jednostek ochotniczych straży pożarnych z Kobylina, Baszkowa, Zdun, Zalesia Wielkiego, Smolic, Wyganowa, Kuklinowa oraz Benic.
Pierwsze zastępy docierające na miejsce pożaru zastały pożar hali w fazie rozwiniętej, który obejmował cały obiekt oraz materiały wykorzystywane w procesie produkcyjnym zgromadzone w pobliżu. Decyzją Kierującego Działaniami Ratowniczymi na miejsce dysponowano kolejne zastępy, systematycznie zwiększając intensywność podawania środka gaśniczego. Działania utrudniała duża intensywność spalania materiałów zgromadzonych wewnątrz hali, silne zadymienie oraz wysoka temperatura. W momencie dotarcia na miejsce kolejnych jednostek sumarycznie podano 6 skutecznych prądów gaśniczych w natarciu na palące się wnętrze hali oraz materiały przy ścianie zewnętrznej. Celem zachowania ciągłości działań gaśniczych na miejscu zorganizowano zaopatrzenie wodne w oparciu o pobliską sieć hydrantową. W momencie opanowania sytuacji pożarowej decyzją Kierującego Działaniami Ratowniczymi do budynku wprowadzono roty gaśnicze , które dogaszały ogień w różnych częściach hali oraz koordynowały usuwanie nadpalonych materiałów na zewnątrz. W celu zwiększenia komfortu pracy ratowników hale systematycznie oddymiano, stosując wentylację nadciśnieniową.
Przed przybyciem na miejsce jednostek ochrony przeciwpożarowej jeden z domowników podjął próbę ewakuacji części wartościowego mienia, odczuwając negatywne skutki oddziaływania wysokiej temperatury oraz dymów pożarowych w hali. Mężczyźnie udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, oczekując na przyjazd służb medycznych. Na szczęście w trakcie szczegółowej diagnostyki w karetce pogotowia kierownik zespołu nie stwierdził podstaw do hospitalizacji uczestnika zdarzenia.
W dalszej części działań przeprowadzono ręczne prace rozbiórkowe zdeformowanej konstrukcji metalowej, która utrudniała dostęp do części socjalno – bytowej obiektu, wykorzystując do tego celu mechaniczne piły tarczowe. Po usunięciu materiałów składowanych w pryzmach z wykorzystaniem ciągnika rolniczego z ładowaczem czołowym na zewnątrz i dogaszeniu zarzewi ognia zlokalizowanych za pomocą kamery termowizyjnej działania, które trwały nieprzerwanie przez ponad 5 godzin zakończono.
W akcji udział brało łącznie 15 zastępów PSP i OSP oraz grupa operacyjna z Komendantem Powiatowym PSP w Krotoszynie na czele.
Opracowanie: st. asp. Mateusz Dymarski
Zdjęcia: asp. sztab. Dariusz Rybka, dh. OSP Lutogniew, dh. OSP Kuklinów