Reklama samochody.pl

Wypadek z udziałem Wojskowej cysterny. W akcji 21 zastępów straży pożarnej (zdjęcia)

W dniu 11 kwietnia 2023 r. o godzinie 10:55 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu wpłynęło zgłoszenie z CPR Poznań o wypadku cysterny przewożącej olej napędowy na 45km drogi wojewódzkiej 307 między Nowym Tomyślem, a Opalenicą – poszkodowany kierowca cysterny, krwawi z głowy.

Dyżurny stanowiska kierowania zadysponował do zdarzenia zastępy JRG Nowy Tomyśl, zastępy OSP Bukowiec, OSP Opalenica oraz zastęp Wojskowej Straży Pożarnej z Bazy Paliw Porażyn.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano leżącą na prawym boku (częściowo na jezdni, częściowo na poboczu) cysternę wojskową, która przewoziła 23000 litrów oleju napędowego. Kierowca samodzielnie opuścił kabinę ciągnika siodłowego, przytomny z widoczną raną głowy.

Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, następnie przekazano poszkodowanego przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

Po przeprowadzonym przez ratownika ZRM badaniu oraz opatrzeniu głowy, jak również przeprowadzonych czynnościach przez patrol Policji osoba poszkodowana została przetransportowana do szpitala w Nowym Tomyślu. Rozłączono główny wyłącznik zasilania w pojeździe. Równocześnie działania strażaków polegały na ograniczeniu wycieków z uszkodzonych zaworów odpowietrzających cysterny, stabilizacji zestawu oraz organizacji poprzez WSP Porażyn cysterny zastępczej.

Na miejsce zadysponowana została Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego z JRG 6 Poznań Krzesiny. Po przyjeździe grupy specjalistycznej ustalono przebieg dalszych czynności mających na celu przepompowanie paliwa z uszkodzonej cysterny do cysterny zastępczej przy użyciu rynien i zbiorników buforowych wkopanych w grunt oraz specjalistycznych pomp. Paliwo zostało upuszczane do zbiorników buforowych poprzez uchylenie pokryw zaworów.

Na miejsce przybył również Zespół Operacyjny Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego. W trakcie prowadzonych działań podjęto decyzję dotyczącą postawienia cysterny na koła z wykorzystaniem Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego z JRG 7 Poznań. Przepompowano trzy z czterech komór cysterny, następnie o godz. 23:41 cysternę postawiono na koła z wykorzystaniem sprzętu SGRT. W dalszej kolejności przepompowano pozostałą ilość oleju napędowego. Pomoc drogowa odholowała ciągnik siodłowy oraz naczepę cysterny na teren bazy paliw Porażyn. Na koniec działań jezdnię uprzątnięto oraz zmyto z pozostałości powypadkowych, drobne wycieki zneutralizowano. Działania na drodze zakończono o godz. 1:42.

W działaniach brało udział:
– 6 zastępów z KP PSP Nowy Tomyśl,
– 4 zastępy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego z JRG 6 Poznań Krzesiny,
– 4 zastępy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego z JRG 7 Poznań,
– 1 zastęp Grupy Operacyjnej Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
– 1 zastęp WSP Porażyn,
– 2 zastępy OSP Bukowiec,
– 2 zastępy OSP Opalenica,
– 1 zastęp OSP Porażyn.

 

📷PSP Nowy Tomyśl

Poprzedni artykułGroźny wypadek z udziałem dwóch samochodów. Dwie osoby ranne (zdjęcia,wideo)
Następny artykułBrak słów. Nie było czynnej apteki w Wolsztynie. Dziecko potrzebowało leków (relacja czytelnika)