Reklama samochody.pl

Wyłudzili miliony z podatków. Zastosowali „wydłużanie łańcucha dostaw”

Funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego  weszli do kilku firm na terenie województw: wielkopolskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Chodziło o wyłudzenia podatkowe.

Proceder polegał na tzw. wydłużaniu łańcucha dostaw. W wyniku czego z budżetu państwa w ręce oszustów trafiło około 8,5 mln złotych. Pieniądze te zostały wyłudzone przez nienależne odliczenie podatku VAT.

  • Proceder dotyczył obrotu materiałami budowlanymi nabywanymi na terenie Unii Europejskiej – mówi Ewa Markowicz, rzeczniczka  Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Towar wydawany był bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, a pośrednicy poświadczali fikcyjne transakcje, po to by wyłudzić podatki.

Podczas wspólnej kontroli funkcjonariuszy KAS z Mazowsza, Wielkopolski i Podlasia zabezpieczono dokumentację księgową oraz dane na nośnikach elektronicznych.

Dzięki możliwościom, jakie daje ustawa o STIR, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. wystąpił z wnioskiem do Szefa KAS o zablokowanie na kontach podejrzanych firm ponad 400 tys. zł.

Postępowanie toczy się pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Poprzedni artykułPoważny wypadek. Peugeot roztrzaskany o drzewo. Kierowca walczy o życie (ZDJĘCIA)
Następny artykułPracowite trzy dni strażaków z powiatu wolsztyńskiego. Doszło do 139 zdarzeń (ZDJĘCIA)