Reklama Toyota

Wielogodzinne usuwanie skutków wycieku oleju napędowego. W akcji chemicy z Leszna (zdjęcia, wideo)

W środę 28 czerwca br. kilka minut przed godziną 14:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wolsztynie wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu dwóch pojazdów i wycieku znacznej ilości paliwa na wiadukcie DK32 w Wolsztynie.

Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów Straży Pożarnej zastano kolizję ciągnika siodłowego z samochodem osobowym na wiadukcie kolejowym (DK32). W wyniku zderzenia doszło do uszkodzenia zbiornika paliwowego samochodu ciężarowego i wycieku około 500 litrów oleju napędowego. Ze względu na znaczne pochylenie jezdni w tym miejscu paliwo bardzo szybko spływało pokrywając dużą część DK32 oraz przedostając się do instalacji burzowej.

Działania pierwszych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, w tym wstrzymaniu ruchu na DK32 oraz próby ograniczenia wycieku ze zbiornika samochodu ciężarowego. Na czas zdarzenia Policja zorganizowała objazdy. Z uwagi na zagrożenie skażeniem Jeziora Berzyńskiego oraz rozmiary plamy na jezdni (około 1700m długości i 5m szerokości) zadysponowano dodatkowe siły i środki, w tym także Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Leszna. Instalację burzową zabezpieczono korkiem pneumatycznym oraz wykonano zapory sorpcyjne na rowie opaskowym jeziora. Rozległą plamę substancji ropopochodnej usunięto z DK32 za pomocą sorbentu i neutralizatora wspomagając się samojezdną zamiatarką samochodową.

Działanie SGRChem-Eko z Leszna polegało na odpompowaniu zanieczyszczonej wody ze studzienki przy budynku „Hala Sportowa Świtezianka”, a także odseparowaniu około 180 litrów oleju napędowego oraz około 1800 litrów zanieczyszczonych popłuczyn. Usuwanie skutków wycieku trwało blisko 9 godzin.

Wśród przybyłych na miejsce zdarzenia przedstawicieli gminnego i powiatowego samorządu terytorialnego obecny był Starosta Wolsztyński Jacek Skrobisz. Działaniami zastępów Straży Pożarnej kierował Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wolsztynie mł. bryg. Karol Kędziorski.

Poprzedni artykułWypadek w Kuźnicy Zbąskiej. Kierowca był pijany
Następny artykułPłonęło poddasze domu. Jedna osoba ranna