Reklama samochody.pl

Waldemar Pawlak podziękował dzielniej Zosi [ZDJĘCIA]

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Z OSP RP

Za niezłomną postawę i uratowanie ludzkiego życia Prezes Zarządu Głównego Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Z OSP RP druh Waldemar Pawlak podziękował dziś osobiście Zosi Sikorze, 16-letniej druhnie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Śmiglu, która pod koniec maja uratowała na ulicy 2-miesięczne niemowlę.

Dziecko zakrztusiło się wymiocinami, było sine i półprzytomne, a jego mama nie wiedziała co zrobić. Druhna bez wahania przystąpiła do udzielenia pierwszej pomocy. Położyła niemowlę na ręce, a drugą ręką uderzyła je w plecy. W ten sposób udrożnione zostały drogi oddechowe i dziecko zaczęło swobodnie oddychać.

Matka dziecka, na prośbę druhny wezwała karetkę, która zabrała ich oboje do szpitala. W trakcie kilkudniowej hospitalizacji dziecka druhna Zofia utrzymywała kontakt z jego mamą, interesując się stanem zdrowia maleństwa.

Dwa lata temu Zosia Sikora wstąpiła w szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Śmiglu, woj. wielkopolskie. To tam, podczas zbiórek MDP opiekunowie kładą duży nacisk na tematykę udzielania pierwszej pomocy. Wiedza na nich zdobyta, z pewnością przyczyniła się do profesjonalnie i skutecznie przeprowadzonej akcji ratunkowej. OSP KSRG Śmigiel bierze również czynny udział w programie edukacyjnym Ratujemy i Uczymy Ratować realizowanym przez WOŚP, którego Związek OSP RP jest oficjalnym partnerem.

Pamiątkowy dyplom uznania oraz upominek w postaci, pamiątkowego albumu „W jedności siła”, hełmu i kompletu strażackiego umundurowania, to niewielkie podziękowanie za uratowanie ludzkiego życia. Dziękujemy Zosiu za bohaterską postawę i życzymy abyś zawsze była wierna strażackiemu przesłaniu „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Opracowanie: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Z OSP RP.