Reklama samochody.pl

Szczęśliwy finał poszukiwań 84-latka. Apel do osób wychodzących do lasu

Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 84-latka z gm. Okonek. Zaginiony mężczyzna został znaleziony na obszarze leśnym na terenie tej samej gminy. Został natychmiast przekazany pod opiekę personelu medycznego.

Informację o zaginięciu mężczyzny policjanci Komisariatu Policji w Okonku otrzymali w dniu 06 lipca br. O zaginięciu 84-latka powiadomił zaniepokojony jego nieobecnością syn. Z ustaleń policjantów wynikało, że 84-latek mieszka samotnie, teren w jakim zamieszkuje otoczony jest rozległymi lasami. Na terenie posesji brakowało roweru, a informacje jakie zebrali policjanci wskazywały, że starszy mężczyzna mógł zabłądzić w lesie. Z uwagi na stan zdrowia starszego pana liczyła się każda chwila, dlatego policjanci jak zawsze w takich sytuacjach natychmiast wdrożyli działania mające na celu odnalezienie osoby.

W działaniach poszukiwawczych wzięło udział 15 policjantów. Z uwagi na doskonałą znajomość terenów leśnych do działań aktywnie włączyli się i wsparli policjantów strażnicy leśni, obsada jednego z leśnictw Nadleśnictwa Okonek, strażacy z ochotniczych jednostek Straży Pożarnej, oraz Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie, oraz rodzina zaginionego i okoliczni mieszkańcy.

Tyraliera z osób biorących udział w poszukiwaniach skrupulatnie przeczesując teren w okolicy miejscowości Skoki odnalazła 84- latka. Mężczyzna był wycieńczony ale przytomny, leżał na pograniczu pola oraz kępy drzew w odległości około 200 metrów od drogi. Mężczyźnie niezwłocznie udzielono pomocy przedmedycznej i przekazano pod fachową opiekę załogi karetki pogotowia.

Przed nami sezon na jagody i grzybobranie. Policyjne doświadczenia lat ubiegłych pokazuje, że w tym okresie oprócz poszukiwań osób zainteresowanych zbieraniem runa leśnego, które wchodzą w głąb lasu i nie potrafią samodzielnie się z niego wydostać, Policja odnotowuje również zgłoszenia dotyczące zaginięć osób w podeszłym wieku. Często są to osoby, które wyszły z domu nie informując członków rodziny o celu swojej wyprawy. Ochrona życia i zdrowia ludzkiego jest jednym z priorytetowych zadań Policji. Należy jednak zauważyć, że każde poszukiwania odbywające się na dużym obszarze absorbują znaczne środki osobowe i techniczne. W poszukiwaniach zazwyczaj policjantom pomagają strażacy, funkcjonariusze Straży Leśnej, oraz miejscowa ludność. Zdecydowana większość zgłoszeń kończy się szczęśliwym odnalezieniem osoby już po kilku godzinach. Bywa jednak, że akcja musi być prowadzona nawet kilka dni, a w tym czasie zagubionej w lesie osobie grozi niebezpieczeństwo. Dzieje się tak szczególnie wówczas, gdy znajdująca się daleko od zabudowań osoba cierpi na zaniki pamięci lub ma problemy z orientacją w terenie. Człowiek taki może zachowywać się irracjonalnie, nie rozmawia z nikim i nie potrafi samodzielnie szukać pomocy.

Policjanci apelują do osób wychodzących do lasu o rozsądek. Apel ten dotyczy również najbliższych, którzy mają obowiązek sprawowania właściwej opieki nad dziećmi i osobami w podeszłym wieku. Starajmy się robić wszystko, by osoby takie nie wchodziły do lasu bez odpowiedniego nadzoru. Pamiętajmy by w każdym przypadku miały przy sobie telefon komórkowy z naładowana baterią, a także kartkę z numerami telefonu do opiekunów. W każdym przypadku zaginięcie osoby należy zgłaszać Policji bez zbędnej zwłoki. Tylko sprawnie podjęte działania dają szansę na szybkie odnalezienia zaginionego.

KPP Złotów

Poprzedni artykułNiedopałek papierosa powodem pożaru złomowiska w Przysiece [ZDJĘCIA]
Następny artykułSpłonęły trzy hektary zboża na pniu. Dziewięć zastępów straży w akcji (ZDJĘCIA CZYTELNIKA)