Reklama Toyota

Sezon na owady błonkoskrzydłe w pełni. Kilka ważnych rad na ich temat

Słoneczne dni sprzyjają wzmożonej aktywności owadów błonkoskrzydłych. Osy czy szerszenie od wielu lat stanowią nieodłączny element letniego wypoczynku na świeżym powietrzu. Warto zatem usystematyzować widzę na ich temat, zwłaszcza w zakresie właściwego zachowania oraz konieczności informowania odpowiednich służb o zagrożeniu, które nasila się w okresie od maja do listopada. Świadczy o tym ilość interwencji odnotowanych na przełomie ostatnich lat.

 

Każdorazowo, funkcjonariusz straży pożarnej zobligowany jest do przeprowadzenia wywiadu ze zgłaszającym, mającym na celu ustalenie celowości podejmowania działań przez jednostki ochrony przeciwpożarowej. Wywiad ten, zakłada pozyskanie takich informacji jak rodzaj owadów, ich umiejscowienie czy też możliwość dostępu do roju lub gniazda. Kluczowym aspektem pozostaje natomiast kwestia bezpieczeństwa osób przebywających w obiekcie, w szczególności grup dzieci, osób o ograniczonej zdolności poruszania się czy też osób uczulonych na jad. Każda z powyższych sytuacji powoduje pojawienie się na miejscu zastępów straży pożarnej.

 

Poprzedzone dokładnym rozpoznaniem sytuacji działania, skupiają się na ewakuacji osób poza strefę zagrożenia oraz podjęciu wszelkich niezbędnych czynności zmierzających do usunięcia roju lub gniazda. Wymaga to niekiedy przeprowadzenia prac rozbiórkowych. Dowódca akcji, może również podjąć decyzję o odstąpieniu od działań, ewakuacji osób oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia a następnie przekazaniu go właścicielowi, zarządcy lub użytkownikowi, z zaleceniem zapewnienia dalszego bezpiecznego użytkowania obiektu. W takim przypadku, należy skontaktować się z wyspecjalizowaną firmą, która w sprawny i bezpieczny sposób usunie rój lub gniazdo owadów.

 

Agresywność osowatych wzrasta wraz z liczebnością i wzrostem temperatury. Niszczone gniazdo, gwałtowne ruchy ludzi lub zwierząt, drażniąca woń kosmetyków czy alkoholu, zapach jedzenia a nawet jaskrawe lub bardzo ciemne barwy ubrań stanowią dla owadów podstawę do ataku. Pamiętajmy więc o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy oraz środków ochrony osobistej – nigdy samodzielnie nie przystępuj do usuwania gniazda owadów.

Waldemar Wielgosz/KP PSP Wolsztyn.

Poprzedni artykułOgromny pożar pozostałości pozrębowych. Akcja trwała sześć godzin (ZDJĘCIA)
Następny artykułWypadek na budowie. Rannego mężczyzne zabrano Śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala (ZDJĘCIA)