Pożar lasu w powiecie nowotomyskim. Mogło dojść do podpalenia (ZDJĘCIA)

13 maja 2024 o godzinie 17:32 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu na terenie Nadleśnictwa Bolewice w okolicach miejscowości Lubień.

Dyżurny SKKP do działań zadysponował dwa zastępy gaśnicze z nowotomyskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej oraz zastępy OSP Miedzichowo, OSP Bolewice i OSP Jabłonka Stara.

Po przybyciu zastępów na miejsce zdarzenia zastano pożar ściółki w lesie sosnowym na powierzchni ok. 70×70 m.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu 5 prądów wody w natarciu na palącą się ściółkę. W trakcie działań nadleśnictwo zadysponowało 2 samoloty gaśnicze typu „Dromader”, które dokonały łącznie 4 zrzuty wody na palący się las. Po ugaszeniu pożaru całe pogorzelisko przelano wodą w celu dogaszenia. Pożar powstał na terenie Nadleśnictwa Bolewice, Leśnictwo Szklarka oddział 550b. Na koniec działań pogorzelisko sprawdzono za pomocą kamery termowizyjnej, która nie wykazała zagrożeń oraz przyjechał ciągnik rolniczy, który oborał pogorzelisko.

Łącznie w działaniach udział brało 8 zastępów straży pożarnych.

Spaleniu uległ telefon i butelki po alkoholu, a pożar zaczął rozprzestrzeniać się dokładnie w miejscu, gdzie odnaleziono te rzeczy. Sprawę przejęła policja, miejmy nadzieję, że dokładnie odtworzy przebieg zdarzeń. Pożar wyglądał bardzo groźnie, ponieważ zbliżał się do młodnika, na szczęście został w porę dostrzeżony przez obserwatora kamery nadleśnictwa i zlokalizowany przez nas czytamy na profilu na FB Nadleśnictwo Bolewice, Lasy Państwowe 

 

Państwowa Straż Pożarna apeluje o zachowanie ostrożności i stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się po terenach leśnych.

 

📸 Nadleśnictwo Bolewice, Lasy Państwowe

Poprzedni artykułPijana matka wiozła dziecko. Wpadła podczas akcji policji
Następny artykułEkstremalne zagrożenie pożarowe w Wielkopolsce. Wysłano Alert RCB