Reklama Toyota

Nocne pożary stogów w Lwówku i Grońsku. Czy to sprawka podpalacza?? (ZDJĘCIA)

Nocna służba nowotomyskich strażaków z 20 na 21 sierpnia br. okazała się bardzo wymagająca i pracowita.

Tuż po północy o godz. 00:09 do pożaru stogu słomy przy drodze krajowej DK92 w Lwówku zadysponowane zostały zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z Nowego Tomyśla oraz OSP Lwówek, OSP Bolewice, OSP Brody, OSP Linie i OSP Zębowo. Po dojeździe na miejsce zastano całkowicie objęty pożarem stóg słomy w balotach. Pożar zaczął również obejmować drzewa oddzielające drogę od pola. Działania strażaków polegały na podaniu 4 prądów gaśniczych na palący się stóg oraz drzewa, dalsze działania polegały na sukcesywnym zdejmowaniu, rozgarnianiu i dogaszaniu balotów słomy. Podczas prowadzonych działań ruch na drodze krajowej DK92 odbywał się wahadłowo. W działaniach udział brało 7 zastępów oraz 32 strażaków.

Kolejny pożar tym razem dwóch stogów słomy w balotach miał miejsce w Grońsku o godz. 1:46. Część zastępów prowadzących działania gaśnicze stogu w Lwówku zostały przedysponowane do Grońska oraz uzupełnione o kolejne zastępy ochotniczych straży pożarnych z gm. Lwówek, Miedzichowo oraz Nowy Tomyśl.

Po dojeździe pierwszych zastępów na miejsce zastano całkowicie objęte ogniem dwa stogi słomy w balotach oraz zagrożony pożarem las oddalony o ok. 30m. Innym dodatkowym zagrożeniem dla strażaków była linia energetyczna przebiegająca wzdłuż ściany lasu. Działania polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu terenu akcji, podaniu dwóch prądów wody na palące się balot słomy oraz dwóch prądów wody w obronie zagrożonego drzewostanu. Dalsze działania jak w większości tego typu pożarów polegały na sukcesywnym rozciąganiu i dogaszaniu balotów objętych pożarem.

W działaniach udział brały zastępy z JRG Nowy Tomyśl, OSP Bolewice, OSP Miedzichowo, OSP Bukowiec, OSP Linie, OSP Brody, OSP Grudna, OSP Zębowo. Z ramienia Komendanta Powiatowego PSP na miejsce przybył również oficer operacyjny.

W obu powyższych przypadkach dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn powstania pożarów prowadzi nowotomyska Policja.

Opracowanie: kpt. Damian Żukrowski
Zdjęcia: asp. Arkadiusz Martyniak

Poprzedni artykułZłodziej ukradł rower i zrobił sobie z nim… selfie w miejscu kradzieży
Następny artykułPłonie stodoła w Grabianowie