Reklama samochody.pl

Najpopularniejsze choroby trawnika. Czy da się przed nimi ustrzec?

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Każda żywa roślina, w tym trawa, bywa narażona na choroby i pasożyty. Czasami nawet staranne pielęgnowanie nie zapobiega pojawieniu się wybarwień i łysych plam na murawie, co wpływa negatywnie na jego wygląd. Wczesne zauważenie objawów pozwala skutecznie zwalczyć problem. Jakie choroby pojawiają się najczęściej – na co zwrócić uwagę, by ustrzec się przed zniszczeniem trawnika?

Trawa, jako żywy organizm, czasami podlega chorobom i pasożytom. Nawet przy intensywnej pielęgnacji, trawnik może stracić swój zdrowy wygląd, bo pojawią się na nim żółte, brązowe przebarwienia lub wyłysienia. Jeśli objawy zostaną rozpoznane wcześnie, wówczas jest szansa na szybkie rozwiązanie problemu.
Zdecydowanie najczęstszym zagrożeniem trawnika są grzyby. Organizmy, które rozwijają się w wilgotnych warunkach i mogą powodować choroby trawy. Grzyby często powodują brunatnienie i gnicie liści. Sprawdź, jak jeszcze mogą skrzywdzić trawnik oraz co robić, by się ich pozbyć.

Rdzawość traw

Wywołuje wiele pasożytniczych grzybów, ale najczęściej jest to Puccinia graminis. Na trawie pojawiają się podłużne plamy rdzy długości nawet 10 mm. Następnie plamy te przekształcają się w ciemne, bardzo nieestetyczne wypukłe pęcherze. W nich znajdują się zarodniki grzyba. Przy dużej kumulacji zarodników, obszar trawnika może pylić – co prowadzi do rozsiewania grzyba i zagrzybienia innych roślin ogrodowych.

Jak pokonać rdzę na trawniku? Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie chemicznego środka do walki z grzybami, ale równie skuteczne są zabiegi, które nie wymagają użycia chemikaliów. Producent trawy z rolki Grasslandfarms,

Jak pokonać rdzę na trawniku?

Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie chemicznego środka do walki z grzybami, ale równie skuteczne są zabiegi, które nie wymagają użycia chemikaliów. Producent trawy z rolki Grasslandfarms, zdecydowany lider na zachodnim rynku, zaleca przede wszystkim utrzymanie rutyny w koszeniu – co najmniej raz na 20 dni.

W przypadku rdzy na trawniku, najlepiej, by trawa po skoszeniu mierzyła 3-4 centymetry. Regularne koszenie wyeliminuje warstwę rdzy, która gromadzi się na powierzchni i hamuje rozwój zdrowej trawy. Nie zapomnij, aby po skoszeniu pozbyć się chorych pozostałości z trawnika, by grzyb znowu się nie namnożył. Możesz kosić kosiarką z koszem, dzięki czemu łatwiej będzie Ci wyrzucić odpady lub dla pewności przegrabić teren.

Pamiętaj o nawożeniu trawnika, ponieważ rdza traw atakuje najszybciej słabą, wolno rosnącą trawę. Dlatego regularne stosowanie nawozów wysokoazotowych jest kluczowe dla wspierania bujnego wzrostu trawy. Nie zapomnij o regularnym podlewaniu trawnika, najlepiej rano, aby dać trawnikowi czas na wyschnięcie przed nocą i uniknąć poparzenia źdźbeł. To pomoże w walce z większością chorób trawnika.

Pleśń śniegowa

Fusarium nivale to grzyb, który powoduje tę chorobę. Charakteryzuje się białym lub różowawym nalotem na trawie. Występuje na mokrych, gnijących plamach o średnicy od 15 do 25 centymetrów. Fusarium nivale zwykle rozwija się w temperaturze od 0 do 8 stopni Celsjusza i może namnażać się pod pokrywą śniegu. Stąd właśnie pierwsze zwiastuny uszkodzeń często pojawiają się na wiosnę, gdy topnieje biały puch.

Można chronić trawnik przed atakiem pleśni śniegowej podejmując odpowiednie kroki już na jesień. W pierwszej kolejności należy unikać stosowania nawozów azotowych w tym czasie i zamiast tego zastosować mieszankę z fosforem i potasem. Przy ostatnim koszeniu przed zimą trawnik należy skosić krótko i dokładnie usunąć pozostałości oraz liście.
Jeśli wiosną pojawią się pierwsze objawy choroby, należy przyciąć cały obszar trawnika, a potem przeprowadzić zabiegi aeracji i wertykulacji, co pomoże pozbyć się chorych źdźbeł i przyspieszyć rośnięcie świeżej trawy.

Miejsca, gdzie znajdowała się infekcja, trzeba dokładnie wyczyścić z trawy i ziemi na głębokość nie mniejszą niż 5 centymetrów. Powstałe dziury uzupełnij nową ziemią i użyj nasion regeneracyjnej mieszanki traw. Na koniec opryskaj całość bezpiecznym preparatem, który zwalcza grzyby pasożytnicze.

Zgorzel

Zgorzel podstawy źdźbła jest chorobą trawników, wywoływaną przez homotaliczny, pasożytniczy grzyb, którego łacińska nazwa to Gaemannomyces graminis. Najczęściej atakuje on na przełomie lata i jesieni trawniki glebach piaszczystych lub posadzone na glebie, która zawiera dużo wapnia. Pierwsze zwiastuny, które świadczą o obecności grzyba, to dosyć płytkie, nieduże zagłębienia w trawniku. Dziury z czasem powiększają się i przybierają kształt pierścieni.

Niestety, bez odpowiedniego działania, choroba ta prowadzi do zamierania trawy, co powoduje powstanie brzydkich, pustych przestrzeni w trawniku.
Aby zwalczyć zgorzel podstawy źdźbła, należy przede wszystkim zmienić warunki glebowe. W przypadku gleb o dużej zawartości wapnia, konieczne jest ich zakwaszenie poprzez stosowanie odpowiednich nawozów. Dodatkowo, pomocny może być zabieg aeracji trawnika, który pozwoli na lepsze dotlenienie korzeni trawy oraz usunięcie zalegającego filcu.

Wczesne wykrycie wrogów trawnika i skuteczna walka z nimi to klucz do utrzymania pięknego, zdrowego trawnika. Zachowanie właściwej pielęgnacji i stosowanie odpowiednich środków zapobiegawczych jest kluczowe dla jego utrzymania w doskonałej kondycji.

Niech Twój trawnik będzie zdrowy od samego początku!

Sporo chorób atakuje źdźbła trawy już na samym początku, gdy rośliny dopiero wchodzą. Dlatego samodzielne wyhodowanie trawnika często wiąże się z ogromnym nakładem czasu i energii. Zdecydowanie dużo łatwiejszym rozwiązaniem jest instalacja trawnika z rolki. Trawa z metra Poznań to rozwiązanie dla Wielkopolan, którym zależy na pewności co do tego, że ich ogród będzie zdrowy. Dorodna, wyhodowana przez specjalistów trawa, wolna od chorób, cieszyć będzie zielenią natychmiast po zainstalowaniu. Zdrowy trawnik to usatysfakcjonowany ogrodnik!

Poprzedni artykułChwila grozy w poznańskiej podstawówce. Uczeń przyniósł granat
Następny artykułDramat w Porażynie. Pociąg potrącił mężczyznę. Zginął na miejscu