Kpt. Damian Glapiak nowym Komendantem Państwowej Straży w Wolsztynie (ZDJĘCIA)

03 stycznia 2024 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie odbyło się spotkanie z okazji zdania obowiązków Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie przez mł. bryg. Przemysława Ruskowiaka, który w dniu 02 stycznia po blisko 30 latach służby, przeszedł na zaopatrzenie emerytalne. Jego obowiązki z dniem 03 stycznia przejmie kpt. Damian Glapiak.

mł. bryg. Przemysław Ruskowiak dał się poznać jako oficer doświadczony i zaangażowany, a Jego wiedza, profesjonalizm oraz zdolności organizacyjne, bardzo korzystnie wpłynęły na funkcjonowanie wolsztyńskiej jednostki. W okresie sprawowania funkcji Komendanta Powiatowego PSP w Wolsztynie podejmował liczne inicjatywy i realizował zadania na rzecz rozwoju ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu. Docenione zostało Jego poświęcenie i wieloletnia służba na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Podczas spotkania dotychczasowy Komendant Powiatowy PSP w Wolsztynie podziękował wszystkim za owocną współpracę, wsparcie jakim został obdarzony oraz podsumował okres 30 letniej służby w szeregach Państwowej Straży Pożarnej. Życząc powodzenia swojemu następcy, wyraził swoje przekonanie, że Komenda pozostaje w dobrych rękach.

W stronę przyszłego emeryta popłynęło również wiele słów uznania oraz życzeń spełnienia marzeń, nowych wyzwań i dalszej realizacji życiowych pasji oraz zdrowia i sukcesów na nowym etapie życia.

Odchodzącemu na zaopatrzenie emerytalne Komendantowi życzymy powodzenia i spełniania marzeń.

W uroczystości udział wzięli m.in.:
p. Jacek Skrobisz – Starosta Powiatu Wolsztyńskiego,
p. Wojciech Lis – Burmistrz Wolsztyna,
p. Janusz Frąckowiak – Wójt Gminy Przemęt,
p. Agnieszka Kasperczak – Zastępca Wójta Gminy Siedlec,
mł. insp. Katarzyna Sobczak-Kukawka – Komendant Powiatowy Policji w Wolsztynie,

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Druhowie ochotniczych straży pożarnych oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie.

mł. bryg. mgr Przemysław Ruskowiak – rozpoczął służbę 1 września 1994 r. jako kadet Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Po jej ukończeniu w 1996 r podjął służbę w Komendzie Rejonowej PSP w Poznaniu zajmując kolejno stanowiska: dowódcy zastępu JRG 1, dowódcy zastępu, a następnie dowódcy sekcji JRG-7 Luboń, dowódcy sekcji JRG-9 Mosina. W 2006 r. został przeniesiony do Komendy Powiatowej PSP w Kościanie na stanowisko dowódcy sekcji, a następnie dyżurnego operacyjnego powiatu. Od 2020 r. starszy specjalista a następnie główny specjalista Wydziału Technicznego w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Poznaniu.

Od 18 lutego do 17 kwietnia 2023 r. pełnił obowiązki Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie, natomiast z dniem 18 kwietnia 2023 roku nadbryg. Dariusz Matczak Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP powołał st. kpt. Przemysława Ruskowiaka na stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie.

Łącząc służbę z nauką, systematycznie podnosił swoje kwalifikacje:
2012 – Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu na kierunku Zarządzanie w Sytuacjach Kryzysowych – tytuł zawodowy licencjat;
2014 – Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu na kierunku Bezpieczeństwo Publiczne – tytuł magistra;
2022 – Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie „Przeszkolenie Zawodowe Przygotowujące do Zajmowania Stanowisk Związanych z Kierowaniem Działaniami Ratowniczymi” – studia podyplomowe.

Wielokrotnie nagradzany przez komendantów szczebla wyższego za wzorowe pełnienie obowiązków służbowych, otrzymał między innymi Dyplom Komendanta Głównego PSP oraz:
2002 – brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa”
2008 – srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa”
2008 – brązowy „Krzyż Zasługi”
2011 – złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa”
2013 – brązowa odznaka „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”
2017 – medal srebrny „Za długoletnią służbę”
2023 – srebrna odznaka „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”

kpt. Damian Glapiak – rozpoczął służbę 1 września 2003 r. jako kadet Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Po jej ukończeniu w 2005 r podjął służbę w Komendzie Powiatowej PSP w Kościanie zajmując stanowisko dowódcy zastępu. W 2015 r. został przeniesiony do Komendy Powiatowej PSP w Wolsztynie, zajmując kolejno stanowiska: dowódcy zastępu, starszego inspektora, młodszego specjalisty, zastępcy dowódcy JRG, a od 2019 r. dowódca JRG.

Swoje umiejętności funkcjonariusz udowodnił podczas misji międzynarodowych:
Szwecja – 2018 r. – pełnił funkcje dowódcy Plutonu wielkopolskiego modułu GFFFV.
Grecja – 2021 r. – pełnił funkcję zastępcy dowódcy wielkopolskiego modułu GFFFV.

Łącząc służbę z nauką, systematycznie podnosił swoje kwalifikacje:
2013 r. – Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe – tytuł zawodowy licencjat;
2014 r. – Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe – tytuł magistra;
2017 r. – Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie – Studia podyplomowe dla strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi;

Wielokrotnie nagradzany przez komendantów szczebla wyższego za wzorowe pełnienie obowiązków służbowych, otrzymał między innymi Dyplom Komendanta Głównego PSP oraz:
2007 r.  – brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa”
2016 r.  – srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa”
2017 r.  – brązowa odznaka „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”

 

Poprzedni artykułVolkswagen został zmiażdżony. Kierowca nie miał szans. Jak doszło do tragedii?
Następny artykułSamochód roztrzaskał się o drzewa. Młody kierowca trafił do szpitala (ZDJĘCIA)