Reklama Toyota

Gigantyczny pożar zboża. Żywioł strawił 12 hektarów (ZDJĘCIA, WIDEO CZYTELNIKA)

W dniu 21 lipca 2022 roku o godz. 13:48 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Tomyślu wpłynęło zgłoszenie: Na odcinku Niegolewo Rudniki pali się zboże około 3 m2.

 

Dyżurny SKKP do działań w pierwszej fazie zadysponował dwa zastępy z jednostek OSP Opalenica oraz OSP Michorzewo. Po przybyciu pierwszego zastępu straży pożarnej na miejsce pożaru zastano palące się zboże na pniu na powierzchni ok. 5 ha.

Z uwagi na wiatr pożar rozwijał się bardzo dynamicznie, a front pożaru kierował się w stronę zabudowań gospodarczych. Dyżurny SKKP zadysponował kolejne zastępy: JRG Nowy Tomyśl, OSP Kuślin, OSP Bukowiec, OSP Wojnowice, OSP Wąsowo, OSP Łagwy, OSP Michorzewko.

Dodatkowo do działań za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego w Poznaniu zadysponowane zostały 2 zastępu z OSP Buk.

W działaniach wziął również udział zastęp gaśniczy  Wojskowej Straży Pożarnej z Porażyna. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 5 prądów wody w natarciu na palące się zboże oraz 2 w obronie zagrożonego gospodarstwa.

W trakcie działań usunięto 2 drzewa, które uległy zapaleniu. Równolegle do działań gaśniczych okoliczni rolnicy oborali teren wokół pożaru uniemożliwiając  rozprzestrzenianie się ognia. Dalsze działania polegały na przelaniu całego pogorzeliska wodą, w tym celu wykorzystywano pojazdy pożarnicze wyposażone w zraszacze.

Punkty czerpania wody zlokalizowane z hydrantu podziemnego przy jednaj z posesji oraz z prywatnej studni głębinowej.

Łącznie w działaniach udział wzięło 16 zastępów, 74 strażaków.

Kolejny już raz Państwowa Straż Pożarna apeluje o zachowanie bezpieczeństwa oraz nie rzucanie niedopałków papierosów poruszając się po drogach na obszarach rolnych.

Foto. PSP Nowy Tomyśl

Poprzedni artykułOszukany „na węgiel”. To przez wysokie ceny węgla
Następny artykułNastoletnia rowerzystka potrącona w okolicach Miejskiej Górki. Dziewczyna trafiła do szpitala (ZDJĘCIA)