Reklama Toyota

Pożar sadzy groźny nawet w maju. Strażacy ostrzegają i przypominają! (ZDJĘCIA)

17 maja 2021 roku około godziny dwudziestej pierwszej Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymało informację o pożarze sadzy w kominie w budynku jednorodzinnym w miejscowości Margonin.

Zadysponowano zastępy z OSP KSRG Margonin oraz Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP z Chodzieży. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że u wylotu przewodu kominowego widoczny jest ogień – mieszkańcy znajdują się na zewnątrz budynku bez obrażeń.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań oraz ugaszeniu pożaru sadzy w górnej części w przewodu kominowego. Na całej długości komina stwierdzono widoczne pęknięcie, o którym poinformowano właściciela oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Chodzieży.

W działaniach trwających dwie godziny brały udział 4 zastępy straży pożarnej (13strażaków).

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży ostrzega i przypomina, że co roku w Polsce wybucha ponad 150 tysięcy pożarów, w których ginie ponad 500 osób, a blisko 4 tysiące doznaje uszczerbku na zdrowiu (zatrucia, oparzenia, inne urazy). Największe zagrożenie podczas pożaru stwarza dym i toksyczne produkty spalania, co jest przyczyną około 80% zgonów. Najwięcej z wszystkich przypadków śmiertelnych ma miejsce w obiektach mieszkalnych, czyli w miejscach, gdzie z reguły czujemy się najbezpieczniej. Najwięcej ofiar pożarów ginie przed przybyciem straży pożarnej w związku z jej późnym powiadamianiem. Najbardziej tragiczne pożary występują w porach nocnych – tłumaczy mł. bryg. Leszek Naranowicz.

Tekst: mł. bryg. Leszek Naranowicz.

Foto: OSP KSRG Margonin

Poprzedni artykułDramat. Kierowca audi z wielką siłą uderzył w seata. Zginęły dwie osoby (ZDJĘCIA)
Następny artykułGroźny wypadek luksusowego BMW z ciężarówką na A2. Nikt nie odniósł poważnych obrażeń (ZDJĘCIA)