Gang porywaczy uprowadził i torturował przedsiębiorcę. Ukradli dwa miliony złotych

Wydział Prokuratury Krajowej w Poznaniu wspólnie z komendą wojewódzka policji prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się porwaniami dla okupu. Zatrzymano już 10 osób. Sprawa dotyczy porwania mężczyzny. Cała historia swój początek miała na początku lutego 2021 roku.

Przedsiębiorca po wyjściu z domu, w którym akurat przebywał, został porwany przez trzech mężczyzn. Pokazali mu emblematy przypominające odznaki policyjne oraz przedmioty przypominające broń.  Następnie siłą wepchnęli go do samochodu i odjechali w nieznanym kierunku. Mężczyzna został związany. Porywacze wywieźli do jednego z okolicznych lasów. Tam był bity i zastraszany pistoletem. Grożono mu śmiercią. Wszystko po to, żeby powiedział gdzie schowane zostały pieniądze należące do innej osoby.

Pod wpływem tych tortur przekazał porywaczom potrzebne im informacje. Wtedy został wypuszczony. Napastnicy udali się we wskazane miejsce, skąd zabrali dwa miliony złotych w walizce. Ranny mężczyzna dotarł przez pola do jednego ze sklepów pod Ostrzeszowem, skąd zadzwonił do rodziny. O wszystkim została powiadomiona policja.

Początkowo sprawą zajmowali się policjanci z Ostrzeszowa ale ostatecznie trafiła do kryminalnych z KWP w Poznaniu. Policjanci odnaleźli porzucony samochód, który był wykorzystany do porwania. Cały środek auta został spryskany gaśnicą dla zatarcia śladów.

Policjanci zaczęli szczegółowo analizować zebrane i zabezpieczone w tej sprawie dowody. To pozwoliło im wytypować grupę osób, która mogła mieć związek z tą sprawą.

W styczniu 2022 r. został zatrzymany mieszkaniec Leszna notowany za przestępstwa rozbójnicze i oszustwa. W lutym kryminalni zatrzymali mieszkańca Bydgoszczy. Do kolejnego zatrzymania doszło w marcu. Kolejne zatrzymania to druga polowa 2022 roku. Wtedy policjanci ustalili kolejnych czterech podejrzanych, mieszkańców Bydgoszczy i pow. chojnickiego. Została zabezpieczona również broń.

W marcu 2023 r. zatrzymany został mieszkaniec woj. warmińsko  – mazurskiego, a w sierpniu 2023 r. zatrzymano dwóch mieszkańców Bydgoszczy. Wobec wszystkich podejrzanych Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Podejrzani w tej sprawie mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wzięcia zakładnika, czynności rozbójniczych i podżegania do zabójstwa. Sprawa nadal ma charakter rozwojowy ponieważ policjanci mają powody przypuszczać, że nie wszystkie osoby, które brały udział w tym przestępstwie, zostały zatrzymane.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do nawet dożywotniego więzienia.

Poprzedni artykułPolicjanci z Koła mieli handlować przejmowanymi narkotykami
Następny artykułZatłukł kolegę młotkiem. Potem wymyślił historię o napadzie