Reklama Toyota

Gang czyścił konta swoich ofiar. Kupowali waluty i złoto. Mieli sprytny sposób działania

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy włamywali się na konta bankowe, a za skradzione pieniądze kupowali złoto i waluty. Zatrzymani działali w strukturach zorganizowanej grupy przestępczej. Grożą im kary do 10 lat więzienia. Śledczy planują w tej sprawie kolejne zatrzymania.

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu zajęli się sprawą we wrześniu ub.r., po informacji przekazanej przez prokuraturę w Ostrowie Wielkopolskim, która badała wątek w prowadzonym śledztwie.  Prokurator zlecił policjantom z Poznania ustalenie kolejnych uczestników przestępczego procederu.  Z materiału dowodowego wynikało, że oszuści podczas kilkumiesięcznej działalności mogli wzbogacić się nawet o kilka milionów złotych.

Sposób działania sprawców był kilkuetapowy i został tak opracowany, aby podejrzenia organów ścigania kierować na samych pokrzywdzonych. Na swoje ofiary przestępcy wybierali osoby zamożne. Najczęściej byli to przedsiębiorcy mający na swoich koncie spore sumy pieniędzy. Podejrzani uzyskiwali dokładne dane personalne ofiar, jednak najważniejszą dla nich informacją było ustalenie dostawcy usługi telefonii komórkowej. Następnie wyrabiali dowody osobiste ze swoim zdjęciem na nazwiska pokrzywdzonych i z tak przygotowanym dokumentem zgłaszali się do salonu operatora z prośbą o wyrobienie duplikatu karty SIM.

Z duplikatem karty SIM w ręce już tylko krok dzielił ich do uzyskania dostępu do bankowości internetowej i haseł autoryzacyjnych. Mając dostęp do pieniędzy na rachunku, przestępcy kontaktowali się z punkami sprzedającymi walutę oraz złoto inwestycyjne, gdzie zamawiali sztabki tego kruszcu dużej wartości. Po krótkim czasie płacili za złoto przelewem z kont ofiar i w umówionym czasie odbierali je, wykorzystując do  tego wcześniej podrobione dokumenty.

Wszystko musiało odbyć się w zaledwie kilka godzin. Zanim ofiara orientowała się dlaczego karta SIM w jej telefonie jest nieaktywna, a z konta zniknęły pieniądze.

Sprawcy bardzo starannie zacierali ślady swojej działalności, szczegółowo planując każdy ruch. W październiku ubiegłego roku na terenie Mazowsza policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 46 i 33 lat. Obydwaj w przeszłości byli wielokrotnie notowani za przestępstwa przeciwko mieniu.

Po przedstawieniu zarzutów przez prokuratora podejrzani decyzją sądu zostali aresztowani na trzy miesiące. Mężczyźni odpowiedzą m.in. za włamania na konta bankowe, oszustwa internetowe, fałszerstwa dokumentów oraz działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.

Istnieje uzasadnione podejrzenie, że obydwaj mężczyźni znajdują się w ścisłym kierownictwie tej grupy. Sprawcy dopuścili się wymienionych przestępstw w stosunku do mienia znacznej wartości. Grożą im kary do 10 lat więzienia.

Śledztwo prowadzone przez prokuraturę okręgową w Ostrowie Wielkopolskim cały czas jest w toku. 24 stycznia br. Sąd Okręgowy w Warszawie przedłużył podejrzanym areszt do 24 maja.

Śledczy planują w tej sprawie kolejne zatrzymania.

Poprzedni artykuł„Rosyjski okręcie wojenny p…l się” na ciężarówce w Polsce (ZDJĘCIE CZYTELNIKA)
Następny artykułUkradł mercedesa wartego 250 tysięcy złotych. Jest już w rękach policji (WIDEO)