Ciężarówka huknęła w drzewo. Pasażer został zakleszczony. Lądował LPR (zdjęcia)

W poniedziałek 30 stycznia 2023 roku na drodze wojewódzkiej numer 438 w Borzęciczkach doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu ciężarowego przewożącego bydło. W wyniku zdarzenia pasażer ewakuowany z pojazdu za pomocą narzędzi hydraulicznych doznał obrażeń wymagających pilnej hospitalizacji i został przetransportowany do szpitalnego oddziału ratunkowego śmigłowcem lotniczego pogotowia ratunkowego.

Zgłoszenie o zdarzeniu drogowym wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie o godzinie 11:58. Na miejsce skierowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz najbliższe jednostki ochotniczych straży pożarnych z Koźmina Wielkopolskiego i Borzęciczek.

Na miejscu zdarzenia w wyniku przeprowadzonego rozpoznana ustalono, że samochód ciężarowy przewożący bydło uderzył w przydrożne drzewo. Z uwagi na silną deformację bryły pojazdu dostęp do pasażera pozostającego w kabinie ciężarówki był utrudniony i uniemożliwiał jego bezpieczną ewakuację. Tylna część samochodu blokowała jeden pas drogi wojewódzkiej, stąd decyzja funkcjonariuszy Policji o czasowym wstrzymaniu ruchu na wskazanym odcinku i wyznaczeniu objazdów.

Strażacy po zabezpieczeniu terenu działań przystąpili do cięcia i rozpierania zdeformowanych elementów konstrukcyjnych pojazdu celem wykonania dostępu do poszkodowanego mężczyzny. Obecny na miejscu zespół ratownictwa medycznego stale monitorował stan przytomnego pasażera, dbając o jego komfort psychiczny. W momencie uzyskania możliwości bezpiecznej ewakuacji decyzją lekarza uczestnika zdarzenia przetransportowano do śmigłowca lotniczego pogotowia ratunkowego celem jego dalszej hospitalizacji.  Równolegle na miejscu wypadku prowadzono działania związane z zabezpieczeniem przewożonych zwierząt, które zostały objęte opieką weterynaryjną i przeładowane na zastępczy środek transportu.  Po zakończeniu czynności realizowanych przez funkcjonariuszy Policji z jezdni usunięto elementy karoserii samochodowej oraz wycieki płynów eksploatacyjnych stwarzające zagrożenie dla pojazdów kołowych. Czynności te zrealizowano za pomocą sorbentu oraz podręcznego sprzętu burzącego. Zdeformowany pojazd z miejsca wypadku został zabrany przez pomoc drogową.

Działania straży pożarnej trwały 04 godziny i 09 minut.

Galeria z miejsca wypadku

📸PSP Krotoszyn

Poprzedni artykułZaginął 9-letni Kuba. Tata prosi o pomoc
Następny artykułKalisz. Wypadek podczas pracy. Lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego