Będzie bardzo upalnie! Zachowajcie ostrożność

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia. Od soboty przez trzy dni towarzyszyć nam będzie upał, który może zagrażać nawet zdrowiu.

Ostrzeżenie dla powiatu kościańskiego obowiązuje od godziny 12.00 w sobotę, 15 lipca do godziny 20.00 w poniedziałek, 17 lipca. – Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w sobotę od 31°C na wschodzie do 35°C na zachodzie obszaru, w niedzielę od 30°C do 33°C, w poniedziałek około 30°C. Temperatura minimalna w nocy na przeważającym obszarze od 18°C do 20°C – informuje IMGW. Prognozy długoterminowe wskazują, że we wtorek sytuacja powinna się poprawić, a temperatura spaść poniżej 30 stopni, jednak warto śledzić kolejne komunikaty. Tym bardziej, że tak wysokie wartości mogą powodować też inne problemy, np. gwałtowne burze.

Podczas upałów szczególną uwagę zwrócić należy zwłaszcza na dzieci, osoby starsze oraz osoby chore. Nie zapomnijmy też o zwierzętach. Pijmy duże ilości wody, a jeśli to możliwe, pozostańmy w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach. Groźne jest także bowiem prażące słońce.

 

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Poprzedni artykułPijany i na zakazie. 18-latek będzie miał teraz duże problemy
Następny artykułMakabryczny wypadek. Nie żyją cztery młode osoby. Z auta została miazga. Pieszy cudem uniknął śmierci (FILM)