Reklama samochody.pl

Armia upomina się o kobiety! Wiemy kto może dostać powołanie. Chodzi o…

Sytuacja za wschodnią granicą Polski sprawia, że coraz częściej myślimy o własnym bezpieczeństwie. W ramach obowiązku obrony RP do służby może zostać powołany praktycznie każdy. Armia upomina się również o kobiety. 

Mimo, że zasadnicza służba wojskowa została zawieszona w 2010 roku to kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa. Nie oznacza to jednak, że osoba stająca do kwalifikacji zostanie natychmiast powołana do służby wojskowej.

Obecnie każda forma służby jest w systemie ochotniczym.

Kobiety w armii. Kiedy mogą zostać powołane? 

Kwalifikację wojskową na podstawie, której wydawana opinia o przydatności do służby wojskowej przechodzą mężczyźni, ale mogą wziąć w niej udział również kobiety.

Wskazuje na to art. 48. Na jego podstawie kwalifikacji wojskowej podlegają kobiety „posiadające umiejętności przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierających naukę w celu ich uzyskania”.

Obowiązkowym stawiennictwem mogą zostać objęte kobiety, które w tym roku szkolnym lub akademickim kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych oraz na kierunkach weterynaryjnych i psychologicznych.

– Chodzi tu przede wszystkim o wykształcenie i zdolności potrzebne do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, a także takich zawodów jak psycholog, rehabilitant, radiolog, diagnostyk laboratoryjny, informatyk, teleinformatyk, nawigator oraz tłumacz – wskazuje serwis Interia.pl.

 

Źródło. Gostyń24.pl 

Poprzedni artykułPijana 18-latka wiozła volkswagenem swoją 2-letnią córeczkę. Auto było poobijane, miało papierowe tablice
Następny artykułSzalony rajd Białorusina. 44-latek musi zapłacić 6 tysięcy mandatu (ZDJĘCIA)