Reklama Toyota

15-latek brutalnie zamordował stryjenkę. Po 23 latach stanie za to przed sądem

Prokurator z Archiwum X powrócił do sprawy brutalnego zabójstwa, do którego doszło 23 lata temu w Sorażu. Sprawca  miał wtedy 15 lat. Mimo tego zatarł ślady i zniknął na lata. Został znaleziony i zatrzymany w USA. Właśnie deportowano go do kraju. Krzysztof L. stanie przed sądem.

Do brutalnego zabójstwa doszło, 16 lipca, 2000 r. w Surażu. Wówczas 15–letni Krzysztof L. dokonał zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem swojej stryjenki Barbary L. w domu rodzinnym.

Początkowo postępowanie zostało umorzone z uwagi na niewykrycie sprawcy, jednak prokurator z Małopolskiego pionu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej wrócił do sprawy w 2019 roku i już w kolejnym roku zgromadził materiał dowodowy. To dało podstawy do wydania postanowienia o przedstawieniu Krzysztofowi L. zarzutu zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

Zabił i zacierał ślady

Z ustaleń śledczych wynika, że Krzysztof L. był bardzo brutalny bił pokrzywdzoną pięściami po ciele w okolice jej twarzy, głowy, szyi, ramion, klatki piersiowej. Dusił, przyciskał kolanem klatkę piersiową pokrzywdzonej do podłogi. Następnie udusił kobietę. Chcąc zatrzeć ślady podpalił dom, w którym doszło do zdarzenia.

Postępowania przygotowawcze z kategorii spraw Archiwum X są specyficzne pod każdym względem: przedmiotu postępowania, dowodów, osób prowadzących postępowanie przygotowawcze i biegłych. Wymagają dużego nakładu pracy i czasu, oraz nieszablonowego podejścia. Dotyczą zbrodni zabójstwa – najcięższej zbrodni skierowanej przeciwko człowiekowi.

Ekstradycja z USA

Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego Krzysztofa L. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 30 dni od dnia zatrzymania.

W sprawie został skierowany wniosek do Stanów Zjednoczonych Ameryki o tymczasowe aresztowanie i ekstradycję podejrzanego z USA do Polski. Właściwe władze USA przystąpiły do realizacji wniosku zatrzymując Krzysztofa L. już 8 grudnia 2020 roku i od tamtej pory trwała procedura ekstradycyjna przed sądem w USA.

Poprzedni artykułZygzakiem przyjechała na zakupy do sklepu. Była kompletnie pijana
Następny artykułPrzemytnik narkotyków zatrzymany w Świecku. Kierowca ciężarówki wiózł używki warte 3 mln zł