Policja i pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie przejęli skarb liczący 3 tys. lat, z okresu epoki brązu, odnaleziony podczas nielegalnych poszukiwań w Gryfinie. To jeden z największych skarbów odnalezionych ostatnimi laty w Polsce.
Zdjęcia odnalezionego skarbu wpłynęły pocztą elektroniczną do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie z pytaniem o dalszy tok postępowania, w tej sprawie. Skarb został znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków z wykrywaczem metali. Po wykopaniu stracił całkowicie kontekst znaleziska, co pozbawia znalezisko możliwości dalszego datowania radiowęglowego i ustalenia okoliczności ukrycia przedmiotów.
Sprawców nie interesował gliniany garniec, który został rozbity i zostawiony w miejscu odnalezienia. O sprawie został powiadomiony policjant ze Szczecina, zajmujący się odzyskiwaniem skradzionych dzieł sztuki. Ustalił osoby, które przekazywały sobie zdjęcia skarbu zanim trafił on do konserwatora.
Osoby, które były w posiadaniu skarby oświadczyły, że przedmioty po odnalezieniu zostały podrzucone przez nieznane osoby pod siedzibę stowarzyszenia zajmującego się historią ziemi gryfińskiej. Stowarzyszenie przekazało całość skarbu archeologom.
Ze względu na charakter przedmiotów: broń, naszyjniki, umba tarcz, sierpy, groty oszczepów z brązu jest to skarb. Liczy ponad 100 zabytków, w tym 73 duże przedmioty i ich zespoły takie jak np. 30 naszyjników z brązu i kilka przedmiotów z srebra.
Wojewódzki Konserwator Zabytków złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez nieznanych sprawców, którzy znaleźli skarb przy użyciu wykrywaczy metalu, bez zgody na poszukiwania. To przestępstwo. Zniszczyli zabytek jakim jest stanowisko archeologiczne za co grozi kara do 8 lat więzienia.
Sprawą zajmują się policjanci. Szukają sprawców i ustalają dokładne miejsce odnalezienia skarbu. Jest to jeden z największych skarbów odnalezionych ostatnimi laty w Polsce.