Zapadł wyrok w sprawie śmiertelnego potrącenia 13-latki w Nowym Świecie

Po dwóch latach zapadł wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku w Nowym Świecie. Do zdarzenia doszło 16 lipca 2021 roku na wysokości leśniczówki w Nowym Świecie. Mężczyzna, który wsiadł za kierownicę po użyciu amfetaminy śmiertelnie potrącił 13-letnią rowerzystkę.

Pięć lat i trzy miesiące pozbawienia wolności otrzymał 32-latek, mieszkaniec gminy Lipno, który śmiertelnie potrącił 13-latkę. Oprócz tego zastosowano wobec niego dziesięcioletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz musi zapłacić pięćdziesiąt tysięcy zadośćuczynienia.

Dziewczynka została przetransportowana helikopterem do szpitala w Poznaniu, tam niestety nie udało jej się uratować. Okazało się, że w momencie wypadku Krystian G. był w stanie po użyciu środków odurzających.

Prokuratura Rejonowa w Lesznie prowadziła postępowanie pod kątem spowodowania wypadku pod wpływem narkotyków, jednak sprawę umorzono, a zarzutu nie postawiono, ponieważ do czynu doszło w stanie „po użyciu”, co jest jedynie wykroczeniem, a nie przestępstwem. Oskarżonemu ostatecznie postawiono zarzuty spowodowania wypadku śmiertelnego oraz posiadania substancji odurzających.

Krystian G. zaraz po wypadku uciekł do lasu, aby schować tam torbę z różnymi substancjami.

Biegły z zakresu rekonstrukcji wypadków stwierdził, że gdyby kierowca poruszał się z dopuszczalną prędkością, a nie przekroczył jej o 59km/h to do wypadku by nie doszło, ponieważ zdążyłby wyhamować.

Mężczyźnie groziło nawet 8 lat pozbawienia wolności, prokurator wnioskował o 3 lata. Sąd uznał, że taka kara nie będzie adekwatna do popełnionego czynu. 32-latek z gminy Lipno skazany został na 5 lat i 3 miesiące pozbawienia wolności. Wyrok jest nieprawomocny.

 

Źródło. Radio Elka Leszno

 

 

Poprzedni artykułPorzucone szczeniaki schroniły się w lisiej norze. Ratowali je ludzie i strażacy (ZDJĘCIA)
Następny artykułWypadek na krajowej 32 pod Wolsztynem