Reklama Toyota

Plaga pożarów sadzy w kominach. Strażacy apelują o kontrole

archiwum JRG Chodzież.

W miniony weekend trzykrotnie strażacy na terenie powiatu chodzieskiego musieli interweniować w budynkach, w których doszło do pożarów sadzy w kominach. Do zdarzeń doszło w miejscowościach Margonin, Strzelczyki oraz Zacharzyn. W wyniku pożaru sadzy często dochodzi do pękania przewodów kominowych co stwarza zagrożenie dla mieszkańców zatruciem się tlenkiem węgla, tzw. „czadem”.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży ostrzega i przypomina, że co roku w Polsce wybucha ponad 150 tysięcy pożarów, w których ginie ponad 500 osób, a blisko 4 tysiące doznaje uszczerbku na zdrowiu (zatrucia, oparzenia, inne urazy). Największe zagrożenie podczas pożaru stwarza dym i toksyczne produkty spalania, co jest przyczyną około 80% zgonów. Najwięcej z wszystkich przypadków śmiertelnych ma miejsce w obiektach mieszkalnych, czyli w miejscach, gdzie z reguły czujemy się najbezpieczniej. Najwięcej ofiar pożarów ginie przed przybyciem straży pożarnej w związku z jej późnym powiadamianiem. Najbardziej tragiczne pożary występują w porach nocnych.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży przypomina o dwóch podstawowych zasadach: wolno spalać w kotłach (piecach) wyłącznie te paliwa (materiały), do których palenisko jest przystosowane (zgodnie z instrukcją użytkowania) oraz należy systematycznie oczyszczać przewody dymowe i spalinowe (kominy). Czasookresy usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych (czyszczenia kominów):

1. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:

1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;

2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 – co najmniej raz na 3 miesiące;

3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 – co najmniej raz na 6 miesięcy.

2. W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

3. Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jedno-rodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.

Opracowanie: mł. bryg. Leszek Naranowicz.

 

Poprzedni artykułW Gnieźnie padła wygrana w Eurojackpot. Szczęśliwiec wygrał milion złotych
Następny artykułZuchwały napad. Zrabowali 3 miliony złotych z Biedronki