Reklama samochody.pl

Wojskowi wyłudzili setki tysięcy złotych oszukując na miale węglowym

Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu nadzoruje śledztwo dotyczące wyrządzenia Skarbowi Państwa szkody w kwocie powyżej 800 tysięcy złotych oraz narażania go na straty w wysokości co najmniej 625 tysięcy złotych.

| POLECANE – Ostatnia służba mł.bryg Tomasza Wybierały (ZDJĘCIA)

W dniach od 18 do 19 czerwca 2020 roku funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zatrzymali na terenie województwa kujawsko – pomorskiego 5 byłych i obecnych pracowników 13 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Grudziądzu. Wśród zatrzymanych znalazł się także przedsiębiorca, którego przedmiotem działalności jest składowanie i dystrybucja artykułów masowych.

| POLECANE – Porzucony volkswagen w lesie. Sprawę wyjaśnia wschowska policja (ZDJĘCIA)

Jak ustalili śledczy, zatrzymani w okresie od 12 maja 2014 roku do 14 maja 2014 roku w Grudziądzu, weszli w porozumienie przestępcze w związku z realizacją publicznego przetargu na dostawę miału węglowego dla Komendanta 13 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Grudziądzu. Ich nielegalne działania doprowadziły do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci zapłaty za dostarczenie miału węglowego, którego faktycznie nie dostarczono lub o parametrach jakościowych innych niż określone w umowie. W tym celu pracownicy Cywilni Resortu Obrony Narodowej odpowiedzialni za ewidencjonowanie oraz magazynowanie miału porozumieli się z jego dostawcą. Wytwarzając dodatkowo mające uwiarygodnić ich przestępczy proceder fałszywe protokoły odbioru oraz certyfikaty badań próbek miału węglowego, wyłudzili od Skarbu Państwa pieniądze w kwocie 803.037,05 zł oraz usiłowali oszukać go na sumę 625.552,09 zł.

Wszystkim zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw określonych w art. 286 § 1 k.k. w związku z art. 294 § 1 k.k. w związku z art. 270 § 1 k.k. Podejrzani nie przyznali się do ich dokonania. Złożyli wyjaśnienia.

Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu, na wniosek prokuratora, zastosował wobec trzech z nich (dwóch pracowników 13 WOG w Grudziądzu oraz przedsiębiorcy) tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

| POLECANE – Potrzebna wasza pomoc. Potrzeba krwi

Wobec pozostałych prokurator zastosował środki wolnościowe w postaci poręczeń majątkowych od 10 do 20 tysięcy złotych, dozory Policji połączone z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz zakazami opuszczania kraju.

Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Poprzedni artykułSpłonął budynek gospodarczy. Ranny mężczyzna z poparzeniami drugiego stopnia (ZDJĘCIA)
Następny artykułOstrzeżenie meteorologiczne! Burze z gradem