Reklama Toyota

W miejscowości Sławoszewek płonęła biomasa. Z pożarem przez dziesięć godzin walczyło się 87 strażaków (ZDJĘCIA)

Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie wpłynęło o godz. 12.26 19 marca 2022 r. 87 strażaków przez ponad 10 godzin zmagało się z pożarem składowiska biomasy w miejscowości Sławoszewek, gmina Kleczew.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar hałdy zrębek drzewa i trocin, panowało silne zadymienie oraz widoczne były płomienie w górnej części składowiska.

Działania strażaków polegały na podaniu wody na palącą się biomasę oraz piany gaśniczej w obronie na hałdę nie objętą pożarem, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania sią ognia. W zawiązku z dużym zapotrzebowaniem na wodę do gaszenia pożaru, zbudowano magistralę wodną od zbiornika wodnego oddalonego 700 m.

Po przybyciu na miejsce trzech ładowarek czołowych oddzielono palące się zrębki od nieobjętych ogniem. Następnie ładowarki wybierały, a strażacy przelewali wodą palącą się biomasę, w celu dokładnego jej dogaszenia. Po przerzuceniu oraz obfitym przelaniu zrębek
i trocin wodą, sprawdzono pogorzelisko przy użyciu kamery termowizyjnej, w celu wykluczenia możliwości ponownego zapalenia.

W zdarzeniu brali udział strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 i 2 w Koninie, druhowie z OSP Kleczew, OSP Budzisław Kościelny, OSP Jabłonka, OSP Sławoszewek, OSP Wilczyn, OSP Ślesin, OSP Wąsosze, OSP Chorzeń, OSP Ostrowąż oraz zastęp z Konsalnet Secure Solutions.

Opracowanie: st. kpt. Sebastian Andrzejewski

Zdjęcia: JRG Nr 1 w Koninie

Poprzedni artykułPłonie budynek gospodarczy w miejscowości Wioska koło Jabłonny
Następny artykułPrzewożona koparka spadła z platformy. Utrudnienia na poznańskich Jeżycach