Trzeźwy poranek w powiecie wolsztyńskim. Cztery osoby wpadły

6 maja – w pierwszy dzień po długiej tegorocznej majówce policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili akcję „Trzeźwy poranek”. W wyniku przeprowadzonych kontroli, w jednym przypadku policjanci mieli zastrzeżenia, co do stanu, w jakim znajdowały się cztery osoby kierujące pojazdami. Karą dla nieodpowiedzialnych kierowców może być nawet 2 lata pozbawienia wolności.

06.05.2024 r. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili na drogach powiatu wolsztyńskiego działania pn. „Trzeźwy poranek”. Mundurowi kontrolowali ruch pojazdów w wybranych lokalizacjach zwracając szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących. W trakcie kilkugodzinnej akcji zaplanowanej po zakończonej właśnie majówce pod tym kątem zostało 1832 kierujących pojazdami mechanicznymi. Z tej liczby 4 osoby znajdowały się w stanie nietrzeźwości.

Największą tego dnia nieodpowiedzialnością wykazał się 62-letni kierujący ciężarową Scanią, który około godziny 07:00 jadąc za granicę został zatrzymany do kontroli na ulicy Fabrycznej w Wolsztynie. W wydychanym przez niego powietrzu znajdowało się 0,27 mg/l alkoholu (0,56 promila). W tej sytuacji o dalszej jeździe za kierownicą nie mogło być mowy. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy i poinformowali go o wszczęciu postępowania przygotowawczego.

Karą w tym przypadku może być grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd może wymierzyć również karę pieniężną od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej). Zakaz kierowania orzekany jest na okres do 15 lat.

Wysokie kary powinny wpływać na wyobraźnię kierowców i powstrzymać ich od kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości. Kwestia zagrożenia wynikająca z sankcji jest ważna, jednakże policjanci odnosząc się do odpowiedzialności wszystkich kierujących apelują o bezwzględne powstrzymywanie się od jazdy w przypadku wcześniejszego spożywania alkoholu. Apel kierowany jest również do osób będących świadkami takich zdarzeń. Nierzadko interwencja polegająca na odebraniu kluczyków, bądź uniemożliwieniu jazdy w inny, możliwy w danej sytuacji sposób decyduje o bezpieczeństwie, zdrowiu, a nawet życiu samego kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Poprzedni artykułNie żyje małżeństwo, które wjechało autem do rzeki koło Krosna Odrzańskiego. Wcześniej doszło do kłótni
Następny artykułPiraci drogowi zatrzymani. Stracili prawo jazdy na trzy miesiące