To było piekło na ziemi. 10 lat temu doszło do wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim

Był 14 listopada 2013 roku. Około godziny 13:30 mieszkańcy Jankowa Przygodzkiego i pobliskich miejscowości usłyszeli potężny huk, któremu towarzyszył wysoki na kilkanaście metrów słup ognia oraz nieznośny dla ludzkiego ucha świst. Dziś mija dokładnie 10 lat od tamtych dramatycznych wydarzeń.

W wyniku rozszczelnienia gazociągu gazu ziemnego Gustorzyn-Odolanów wysokiego ciśnienia o średnicy 0.5 m i ciśnieniu roboczym 5.4 MPa w Jankowie Przygodzkim doszło do wybuchu. Potężny pożar sprawił, że spłonęło dziesięć budynków mieszkalnych oraz dwa gospodarcze gospodarcze.

W wyniku katastrofy zginęły dwie osoby. Byli to pracownicy, którzy pracowali na budowie. Trzynaście osób zostało rannych z czego siedem wymagało hospitalizacji. W akcję ratowniczą na miejscu eksplozji zaangażowanych było ok. 200 strażaków, 50 zastępów straży pożarnej, 7 zespołów ratownictwa medycznego, a miejsca zdarzenia strzegło 115 policjantów.

O wydarzeniach w Jankowie Przygodzkim dekadę temu mówiła cała Polsce. Miejsce, które tętniło życiem, wyglądało jak piekło na ziemi. Większość mieszkańców tego terenu straciła dorobek całego życia i co nie dziwi – zdecydowała się o zmianie miejsca zamieszkania. Trauma z wydarzeń sprzed dekady pozostanie z nimi pewnie jeszcze przez wiele lat.

 

Źródło. Infostrow.pl

Poprzedni artykułDopuścił się licznych przestępstw, stwarzał zagrożenie- został deportowany
Następny artykułPijany woźnica furmanką uderzył w opla. Miał pięć promili alkoholu. Zasnął w czasie jazdy