Reklama samochody.pl

Tajemniczy głaz wykopany na polu. Czy to gigantyczny pogański ołtarz? (ZDJĘCIA)

Powierzchnia kamienia to ponad 12 metrów kwadratowych. Na pewno jest to głaz narzutowy, który w tym miejscu osiadł po wycofaniu się z tych terenów lądolodu około 12 tysięcy lat temu.

Wielki głaz został znaleziony podczas prac polowych okolicach Grabowa koło Kamienia Pomorskiego. Możliwe, że to wielki pogański ołtarz. Widać, że przed wiekami mógł być obrobiony przez człowieka.

Tajemniczy głaz została przypadkowo odkryty podczas prac polowych. Był około pół metra pod ziemia an polu w rejonie Grabowa koło Kamienia Pomorskiego. To potężny granitowy głaz narzutowy, tzw. eratyk ważącego kilkadziesiąt ton.

Głaz jest na całej powierzchni płaski z mocno przyciętymi bokami. Tworzącymi rodzaj ławy. Kamień mógł przed wiekami zostać obrobiony przez człowieka. Jego wielkość i kształt, przypominają rodzaj wielkiego pogańskiego kamiennego ołtarza.

Jak informuje Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, w szczerym płaskim polu taki gigant musiał się wyróżniać i dla ludności pradziejowej. Mógł stanowi jakieś miejsce szczególne.

To są oczywiście tylko domysły, ale po kształcie kamienia, jego wielkości i obrobionych bokach można przypuszczać, że mógł służyć jako miejsce kultu.

Powierzchnia kamienia to ponad 12 metrów kwadratowych. Na pewno jest to głaz narzutowy, który w tym miejscu osiadł po wycofaniu się z tych terenie lądolodu około 12 tysięcy lat temu.

O odkryciu został poinformowany Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie.

Poprzedni artykułUkradł klacz i próbował wprowadzić ją do… mieszkania na piętrze w bloku
Następny artykułŚmiertelny wpadek. Volkswagen uderzył w bunkier. Nie żyją 18-latka i 25-latek