Śmierć w płomieniach. Dwie osoby zginęły (zdjęcia)

W dniu 1 lipca 2023 roku około godziny 1:30 w nocy do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku wielorodzinnego w miejscowości Dębsko-Ośrodek w podkaliskiej gminie Koźminek.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej stwierdzono, że ogniem objęty jest dach oraz poddasze budynku mieszkalnego. Z informacji uzyskanych od mieszkańców wynikało, że w budynku przebywały 24 osoby z czego 21 ewakuowało się o własnych siłach przed przybyciem na miejsce straży pożarnej. Świadkowie przekazali natomiast informację, że w budynku znajdują się jeszcze 3 osoby.

W wyniku rozpoznania oraz z informacji uzyskanych od świadków zdarzenia ustalono, że osoby które nie ewakuowały się przebywają na piętrze palącego się budynku. Za pomocą drabiny przenośnej ewakuowano z piętra budynku kobietę, której udzielono następnie kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Dwie roty strażaków dokonywały przeszukania budynku w celu odnalezienia oraz ewakuacji pozostałych osób. W tym samym czasie strażacy zbudowali dwie linie gaśnicze w natarciu, które wprowadzono na kondygnację piętra z dwóch stron budynku. Roty dokonujące przeszukania zlokalizowały pozostałe 2 osoby – jedną z nich ewakuowano i z uwagi na stwierdzenie braku oddechu przystąpiono do RKO. Druga z osób poszkodowanych znajdowała się w pomieszczeniu na piętrze budynku, jednak odstąpiono od udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy z uwagi na duży stopień zwęglenia ciała.

Po kilkudziesięciu minutach prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej stwierdzono zgon drugiego poszkodowanego.

Równocześnie na terenie działań budowano kolejne linie gaśnicze w natarciu, w tym linie gaśnicze z podnośnika hydraulicznego oraz drabiny mechanicznej, w celu podania wody na palący się budynek. Zaopatrzenie wodne zorganizowano na bazie systemu mieszanego łącząc dowożenie oraz przetłaczanie.

Punkt czerpania wody zorganizowano na moście na rzece Swędrnii w Koźminku. Dodatkowym buforem wody była cysterna z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Kaliszu.

Na miejsce zdarzenia przybył Komendant Miejski PSP w Kaliszu st. bryg. Tomasz Polak, który przejął dowodzenie. Przybyli na miejsce przedstawiciele Gminy, w tym Pani Burmistrz Gminy Koźminek Iwona Michniewicz zorganizowali schronienie dla ewakuowanych osób w pobliskim budynku sali OSP. Dalsze działania polegały na sukcesywnym rozcinaniu oraz usuwaniu konstrukcji palącego się dachu oraz poddasza. Na miejsce zdarzenia przybyła Grupa Operacyjna KM PSP Kalisz oraz KW PSP Poznań. Na miejsce prowadzonych działań przybył również prokurator który przeprowadził oględziny wraz z Policją – czynności Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały w tym zakresie na oświetleniu miejsca oględzin.

Po lokalizacji pożaru oraz usunięciu i ugaszeniu palących się elementów konstrukcji dachu budynek sprawdzono za pomocą kamery termowizyjnej – zagrożenia nie stwierdzono. W działaniach trwających ponad 10 godzin uczestniczyło w sumie 27 zastępów, składających się ze 108 ratowników.

Poprzedni artykułZwierzęta zginęły w płomieniach. Dramatyczny pożar budynku gospodarczego (zdjęcia)
Następny artykułRuszyła pomoc dla pogorzelców z Dębska