Kilka dni temu w mediach pojawiła się sensacyjna informacja o odkryciu średniowiecznej drewnianej drogi w Łeknie. O sensacji archeologicznej informuje Muzeum Regionalne w Wągrowcu.
W poniedziałek, 31 lipca, w trakcie prac ziemnych prowadzonych na rynku w Łeknie, pracownicy firmy budowlanej natrafili na pozostałości zagadkowej konstrukcji drewnianej. W wyniku podjętych badań archeologicznych odsłonięto do tej pory i zadokumentowano 25-metrowy odcinek dawnej drewnianej ulicy.
Pomimo tego, że trakt zalegał bardzo płytko (50-60 cm), zwraca uwagę bardzo dobry stan jego zachowania. – Na podstawie zabytków odkrywanych w otoczeniu konstrukcji wstępnie datujemy ją na okres późnego średniowiecza, (XV wiek?). Ulica stanowiła główny trakt komunikacyjny średniowiecznego miasta wiodący od mostu na Nielbie, przez rynek, ku kościołowi farnemu – informuje Muzeum Regionalne w Wągrowcu.
Po zadokumentowaniu, pozostałości zabezpieczane są przed działaniem czynników atmosferycznych. Decyzja co do dalszych losów tego wyjątkowego dla dziejów Łekna znaleziska podjęta zostanie przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu w porozumieniu z Gminą Wągrowiec i wykonawcą prac budowlanych.
Badania archeologiczne w Łeknie, związane z rewitalizacją dawnego układu średniowiecznego miasta, prowadzone są od wiosny 2022 roku przez Muzeum Regionalne w Wągrowcu pod kierunkiem Marcina Krzepkowskiego. Dotychczasowe prace pozwoliły na zadokumentowanie wielu cennych obiektów, znacznie wzbogacających wiedzę o przeszłości dawnego miasta.