Reklama samochody.pl
Wielkopolska 112 » Poznań » Rozbity gang, który wyłudził dziesiątki milionów na lewym handlu olejami roślinnymi. Zatrzymano 12 osób

Rozbity gang, który wyłudził dziesiątki milionów na lewym handlu olejami roślinnymi. Zatrzymano 12 osób

18 lutego, 2021

Rozbity gang, który wyłudził dziesiątki milionów na lewym handlu olejami roślinnymi. Zatrzymano 12 osób

CBA rozbiło międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się oszustwami podatkowymi w handlu olejami roślinnymi. Straty Skarbu Państwa to 80 mln zł. W Polsce i na terenie Niemiec zatrzymano 12 osób. Zablokowano także wypłaty w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej. Sprawę prowadzi bydgoska Delegatura CBA oraz Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Śledczy ustalili, że na terenie Polski i Niemiec działa zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się oszustwami podatkowymi w handlu olejami roślinnymi. Działalność grupy oparta była o sieć spółek, którymi zarządzano w taki sposób, aby unikać blokady pieniędzy na rachunkach (tzw. znikających podatników). W rezultacie na konta bankowe znikających podatników nie wpływały żadne środki, które organy finansowe mogłyby zająć w związku z podejrzeniem prania pieniędzy.

Ustalenia śledczych wykazały ponadto, że zatrzymani wystąpili również o wsparcie w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej. Zwrócono się do Polskiego Funduszu Rozwoju o zablokowanie wypłaty pieniędzy. Dzięki temu publiczne wsparcie finansowe nie trafiło do osób i podmiotów podejrzewanych m.in. o oszustwa skarbowe.

W akcji rozbicia gangu wzięło udział ponad 150 funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zatrzymano 12 osób, w tym jedną w Berlinie na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Wśród zatrzymanych znalazł się organizator przestępczego procederu. Jednocześnie przeszukano 45 lokalizacji w kraju i na terenie Berlina, co do których istniało uzasadnione prawdopodobieństwo, że mogą tam znajdować się dowody przestępstwa.

Czynności w Polsce objęły swoim zasięgiem województwa: kujawsko-pomorskie, podkarpackie, wielkopolskie, śląskie oraz mazowieckie.

W ramach podjętych przez CBA czynności, przy wsparciu polskiego i niemieckiego biura łącznikowego przy Europolu, nawiązano bezpośrednią współpracę z Niemieckim Urzędem Skarbowym do Ścigania i Spraw Karnych w Berlinie. Wspólne działania funkcjonariuszy niemieckiego Urzędu i CBA zaowocowały zatrzymaniem jednego z członków grupy przestępczej i zabezpieczaniem w trakcie przeszukań materiałów dowodowych.

Zatrzymani w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia przestępstw skarbowych. Straty Skarbu Państwa z tytułu popełnianych oszustw oszacowano dotychczas na kwotę niemal 80 mln zł.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Polecane