Reklama samochody.pl

Rodzina wyłudziła 82 mln zł dotacji z kasy Unii Europejskiej. Mieli produkować warzywa i owoce. Pomagali im urzędnicy z urzędu marszałkowskiego

Policjanci z Poznania zatrzymali 12 osób zamieszanych w wyłudzenie ponad 82 mln zł pochodzących z kasy Unii Europejskiej. Wśród zatrzymanych są pięcioosobowa rodzina, osoby powiązane z grupą producentów owoców i warzyw oraz urzędnicy Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu i Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego. Zabezpieczono majątek o wartości 96 mln zł na poczet ewentualnych roszczeń i kar.

We wtorek. 22 marca. policjanci z komendy wojewódzkiej w Poznaniu zatrzymali 12 osób odpowiedzialnych za wyłudzenie ponad 82 mln zł dotacji z kasy Unii Europejskiej. Pieniądze miały być przeznaczone na prowadzenie działalności dużej grupy producentów owoców i warzyw. Ogromne pieniądze z unijnych dotacji miały sprawić, że grupa producencka miała stać się konkurencyjna na rynku spożywczym. W rzeczywistości okazało się, że działania te były pozorne, a urzędnicy odpowiedzialni za nadzór potwierdzali nieprawdę w dokumentach.

Policjanci maju 2020 r. otrzymali z prokuratury okręgowej w Poznaniu, z wydział VIII ds. wojskowych do prowadzenia śledztwo dotyczące sprawy. Analiza powierzonych materiałów wskazywała, że kilkuosobowa rodzina z powiatu ostrowskiego założyła Grupę Producentów Owoców i Warzyw.

Grupa w 2007 r. przedłożyła w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Poznaniu dokumentacją o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Okazało się, że w dokumentach znajdowały się nieprawdziwe informacje.

Z dokumentów wynikało, że grupa chce zainwestować pieniądze w produkcję owoców i warzyw o znaczącym potencjale na krajowym rynku. Również deklarowane inwestycje w magazyny oraz sprzęt transportowy miały sprawić dużą konkurencyjność grupy na Polskim rynku.

W rzeczywistości okazało się, że niektórzy członkowie grupy w ogóle nie zajmowali się uprawą owoców i warzyw. Ustalono także, że z 1300 ha gruntów grupa przeznaczała zaledwie 5 proc.  powierzchni na prowadzenie deklarowanej działalności.

Z dotacji miały powstać trzy chłodnie na produkowane warzywa i owoce. Tymczasem wybudowano dwie, z czego część wynajmowano innym firmom. Ponadto zakupiono 9 samochodów ciężarowych mających służyć do transportu wyprodukowanej żywności, a faktycznie auta te były wykorzystywane przez zewnętrzne firmy.

W dziesięciu transzach od 2007 r. do 2012 r. grupa wyłudziła ponad 82 mln zł dotacji. W trakcie śledztwa ustalono, że grupa była kontrolowana przez urzędników Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu i Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego. Kontrole urzędników nie wykazały jednak niezgodności i nieprawidłowości czym przyczyniły się do wyłudzenia pieniędzy. Ustalono, że biegły z dziedziny wyceny nieruchomości zawyżył wartość jednej z nich kilkukrotnie przyczyniając się także do powstania szkody.

Wszystkie zebrane przez policjantów materiały dowodowe zostały przedłożone prokuratorom z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Na tej podstawie zatrzymanym, pięcioosobowej  rodzinie, 6 urzędnikom i biegłemu przestawiono zarzuty oszustwa oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Podejrzani zostali oddani pod dozór policji oraz wyznaczono im wysokie poręczenia majątkowe. Grożą im kary do 10 lat więzienia. Na poczet ewentualnych roszczeń i kar zabezpieczono majątek podejrzanych o wartości 96 mln zł.

Poprzedni artykułŚmiertelne potrącenie rowerzystki. Kobieta zmarła w szpitalu
Następny artykuł18-latek jechał BMW bez prawka. Został zatrzymany do kontroli. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd