Reklama Toyota

Próba oszustwa seniorów

Tylko w ciągu jednego dnia na numer alarmowy wpłynęło 5 bardzo podobnych zgłoszeń dotyczących podejrzenia oszustwa.

Schemat działania przestępców i sposób przeprowadzonych rozmów nie uśpił jednak czujności seniorów, którzy stosując się do naszych licznych przestróg, nie uwierzyli w przedstawioną historię i nie dali oszukać się osobom podającym się za policjantów.

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą.

Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i w odpowiedzi na nasze ostrzeżenia, modyfikują swoje działania.

Na numer alarmowy wpłynęło ostatnio 5 zgłoszeń o bardzo podobnej treści. Tyscy seniorzy, po przeprowadzonej rozmowie telefonicznej zorientowali się, że mogą mieć do czynienia z oszustami.

Najpierw otrzymali telefon rzekomo z poczty, że pojawi się u nich kurier z przesyłką poleconą.

Chwile później z seniorami kontaktowała się osoba podająca się za policjanta, przedstawiając się pewnym imieniem i nazwiskiem oraz podając „numer służbowy”.

Rzekomy policjant zadawał pytania: Czy kontaktowała się z Tobą osoba, podająca się za pracownika poczty lub listonosza?

Czy posiadasz w domu pieniądze lub kosztowności? Czy jesteś teraz sam w domu? Dodawał, że senior może paść ofiarą oszustwa i przez współpracę z Policją, może pomóc w złapaniu i zatrzymaniu sprawców.

Oczywiście na czas prowadzonych czynności najlepiej, aby przekazał wszystkie posiadane pieniądze, które zostaną zwrócone po zatrzymaniu sprawców.

Tyscy seniorzy wykazali się jednak rozsądkiem i stosując się do naszych ostrzeżeń, natychmiast zakończyli rozmowę, nie podając żadnych informacji, które mogłyby być wykorzystane przez oszustów.

Przypominamy, że policjanci nigdy nie informują osób postronnych o swoich działaniach i nigdy też nie żądają przekazania pieniędzy, ani nie pośredniczą w ich przekazywaniu.

Do zdemaskowania oszustów wystarczy odrobina sceptycyzmu i zweryfikowanie opisywanej historii. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, aby w przypadku rozmowy telefonicznej skutecznie przerwać połączenie z dzwoniącym oszustem.

Poprzedni artykułWsiadł nietrzeźwy za kierownice
Następny artykułRobił bimber. Weszła policja