Reklama Toyota

Pożar turbiny wiatrowej na wysokości około 55 metrów

Pierwszy pożar turbiny wiatrowej na terenie chronionym przez KM PSP w Kaliszu miał miejsce w dniu 17 stycznia 2022 roku. Krótko po godzinie 9 rano dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Kaliszu przyjął kilka zgłoszeń o pożarze turbiny wiatrowej w miejscowości Goliszew, w podkaliskiej gminie Żelazków.

Na miejsce skierowano kilka zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, w tym Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Kaliszu. Po dojechaniu na miejsce potwierdzono pożar turbiny wiatrowej na wysokości około 55 metrów. Działania straży polegały na odpowiednim ustawieniu pojazdów, tak aby uszkodzona konstrukcja wiatraka nie zagrażała ratownikom i samochodom pożarniczym. Zabezpieczono miejsca zdarzenia oraz przystąpiono do gaszenia palących się elementów na ziemi.

Ratownicy znajdujący się w strefie zagrożenia podchodzili od strony zawietrznej, tak aby ewentualne odpadniecie jakiegokolwiek elementu elektrowni bezpośrednio im nie zagrażało. Z uwagi na specyfikę obiektu oraz brak możliwości dostania się w pobliże palącej się gondoli spowodowane wysokością obiektu – ok. 55m, podmokłym terenem oraz silnym wiatrem podjęto decyzję o kontrolowanym wypaleniu konstrukcji.

Odesłano z miejsca Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego Kalisz oraz drabinę mechaniczną pozostawiając na miejscu niezbędne Siły i Środki. Przybyłe na miejsce Pogotowie Energetyczne odcięło zasilanie do elektrowni wiatrowej. Na miejsce zdarzenia przybył Komendant Miejski PSP w Kaliszu bryg. Sławomir Kotoński, Grupa Operacyjna Komendanta Miejskiego PSP w Kaliszu oraz Grupa Operacyjna Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu. Po upływie ok. 1h ogień wygasł.

Po zlikwidowaniu zagrożenia miejsce zdarzenia przekazano obecnemu na miejscu właścicielowi z zaleceniem zabezpieczenia miejsca zdarzenia przed dostępem osób postronnych oraz usunięciu nadpalonych części wiatraka.

Poprzedni artykułPijani Polacy zamienili lot Ryanair na Fuerteventurę w koszmar. Chcieli bić pasażerów w samolocie. Na lotnisku zatrzymał ich hiszpańska policja (ZDJĘCIA CZYTELNIKA)
Następny artykułTragiczny wypadek. Mężczyzna spadł z rusztowania. Nie żyje