Reklama samochody.pl

Ogromny pożar stogów. W akcji 21 zastępów straży (ZDJĘCIA)

W dniu 10 maja 2021 roku, we wczesnych godzinach porannych Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu otrzymało zgłoszenie o pożarze stogów słomy w miejscowości Nowy Karolew (Gmina Koźminek).

Na miejsce zdarzenia Dyżurny Stanowiska Kierowania zadysponował w pierwszym rzucie zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 oraz zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Koźminku. Po dotarciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się w całej objętości stóg słomy w kształcie litery „C” o wymiarach około 60 x 100 x 60 metrów, a Siły i Środki przybyłe na miejsce są niewystarczające do prowadzenia skutecznej akcji gaśniczej.

W pobliżu znajdowało się 7 pustych budynków inwentarskich, które narażone były na wysokie promieniowanie cieplne. W pierwszej kolejności odłączono prąd w sąsiednich obiektach inwentarskich, następnie zostały podane cztery prądy wody w obronie przez ratowników ubranych w sprzęt Ochrony Układu Oddechowego.

Na polecenie Kierującego Działaniami Ratowniczymi na miejsce zdarzenia zadysponowano kontener z aparatami powietrznymi z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim. W dalszej kolejności w celu poprawy komfortu pracy ratowników ustawiono cztery kurtyn wodne. Podczas działań utworzono osobną linię gaśniczą z pianą sprężoną i pokryto najbardziej narażone na promieniowanie budynki.

Po zakończeniu podawania piany sprężonej linię przystosowano do podawania piany ciężkiej, którą podano na palący się dłuższy bok stogu w pobliżu budynków w celu zmniejszenia emitowanego ciepła. W trakcie działań Kierujący Działaniem Ratowniczym podzielił teren akcji na trzy odcinki bojowe (zaopatrzenie wodne, działania gaśnicze w obronie, działania gaśnicze w natarciu). Utworzono bufor wodny na bazie GCBM 25/16 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Kaliszu, oraz zbiorników brezentowych o poj. 13 metrów sześciennych i 2,5 metra sześciennego, do których dowożona była woda z rzeki Swędrni (odległość około 2 kilometrów) oraz równocześnie z tej samej rzeki budowano magistralę o długości 1400 metrów. W trakcie działań, po uzyskaniu zabezpieczenia wodnego zbudowano dodatkowo 3 linie gaśnicze, które zabezpieczały tył pożaru. Po spaleniu znacznej części słomy, wykorzystując bosaki oraz ładowarkę teleskopową, którą operował właściciel, przystąpiono do dogaszania pożaru. Gaszenie oraz przelewanie pogorzeliska rozpoczęto od tyłu pożaru równolegle z dwóch stron oraz w miarę możliwości przesuwano działania w kierunku obiektów inwentarskich ze względu na kierunek wiatru.

W trakcie działań Miejsko-Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego dostarczyło posiłek oraz materiały pędne do sprzętu pracującego na terenie akcji. Po zakończeniu działań gaśniczych miejsce zdarzenia przekazano właścicielowi. W działaniach wzięło udział 21 zastępów straży pożarnej, w tym Pluton Gaśniczy Kalisz oraz Grupa Operacyjna KM PSP w Kaliszu. Na miejscu obecny był również Komendant Miejski PSP bryg. Sławomir Kotoński.