Wspólne działania policjantów CBŚP oraz Prokuratury Okręgowej w Poznaniu doprowadziły do zatrzymania 6 członków grupy przestępczej zajmującej się stręczycielstwem. Wpadł też szef grupy. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że agencje towarzyskie, z których czerpano korzyści, działały w ponad 40 apartamentach w różnych miastach. Zabezpieczono ponad 240 tys. zł w gotówce i dwa samochody. Decyzją sądu pięć osób zostało tymczasowo aresztowanych.
Policjanci z Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że od wielu lat na terenie województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego i zachodniopomorskiego działała zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się czerpaniem korzyści z sutenerstwa.
Ponad roczna praca funkcjonariuszy pozwoliła ustalić, że przestępczy proceder prowadzony był w ponad 40 luksusowych apartamentach ulokowanych w różnych miastach, w których nierządem na rzecz grupy przestępczej miały zajmować się kobiety narodowości polskiej, ukraińskiej i rosyjskiej.
Podejrzanym o kierowanie tą grupą jest 47-letni mężczyzna, który jednocześnie prowadził dwie spółki zajmujące się wynajmem apartamentów. Pod pozorem legalnej działalności gospodarczej lokale wynajmowane były zgodnie z ich przeznaczeniem, a dodatkowo w miejscach tych umieszczane były kobiety zajmujące się nierządem.
Pracujące na rzecz grupy kobiety werbowane były za pośrednictwem ogłoszeń na erotycznych portalach internetowych. Zarobionymi pieniędzmi dzieliły się z członkami grupy, którzy udostępniali lokale mieszkalne, organizowali reklamę, odbierali telefony od klientów i przekazywali im adresy miejsc spotkań.
Grupa cechowała się dużą anonimowością, kładziono nacisk na to, aby kobiety zajmujące się nierządem nie znały się wzajemnie, co było skrupulatnie egzekwowane i miało zapewnić dalsze swobodne jej działanie. Sam jej szef posługiwał się wieloma tożsamościami i pseudonimami, przedstawiał się m.in. jako Igor lub Adam K.
Pod koniec października blisko 140 policjantów z różnych jednostek, w tym z 4 Zarządów CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu przeprowadziło skoordynowane działania. W Poznaniu, przy wsparciu miejscowego Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji zatrzymany został 47-letni Mariusz N. podejrzany o kierowanie grupą.
W innych częściach kraju zatrzymano kolejne 5 osób. W tym samym momencie dokonano 38 przeszukań apartamentów użytkowanych przez kobiety zajmujące się nierządem na terenie województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego i podkarpackiego.
W wyniku podjętych działań zabezpieczono ponad 50 telefonów komórkowych, setki kart SIM zarejestrowanych na tzw. słupy, komputery, laptopy, a także 244 tys. zł w różnej walucie i 2 samochody.
Zatrzymane osoby w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jak również m.in. czerpania korzyści z cudzego nierządu. Wobec 5 podejrzanych sąd zostawał środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.