Podniebne kontrolę wolsztyńskich policjantów (ZDJĘCIA)

W poniedziałek 27 mają w dwóch lokalizacjach na ulicami Wolsztyna pojawił się dron obsługiwany przez policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Bezzałogowy statek powietrzny, był orężem w rękach mundurowych, którzy w ten sposób kontrolowali uczestników ruchu drogowego. Zarejestrowane wykroczenia, jakie popełnili kierujący przekazywane były policjantom, którzy zatrzymywali sprawców wykroczeń do kontroli.

 

27.05.2024 r. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego podczas pełnionej tego dnia służby wspomagani byli przez funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Mundurowi, którzy pojawili się na drogach naszego powiatu wykorzystywali, bowiem do swych działań bezzałogowy statek powietrzny, wyposażony w wysokiej klasy kamerę.

 

Za pomocą policyjnego drona kontrolowano kierowców poruszających się po drodze krajowej nr 32, a także w rejonie przejazdu kolejowego na ulicach 5 Stycznia i Poniatowskiego w Wolsztynie.

 

Szczególna uwaga policjantów zwrócona była na zagrożenia w obrębie przejazdu kolejowego. Kierujący pojazdami oraz piesi – co godne podkreślenia – stosowali się do przepisów ruchu drogowego, a czujne oko kamery nie zarejestrowało żadnego wykroczenia w tym właśnie miejscu.

 

Nieco inaczej sytuacja przedstawiała się na przebiegającej przez Wolsztyn drodze krajowej. W trakcie kilkudziesięciominutowego lotu drona, policyjna kamera wychwyciła dziesięć przypadków wykroczeń, jakie popełnili kierujący pojazdami mechanicznymi i ich pasażerowie. Wśród nich dominowały te popełniane w następstwie niestosowania pasów bezpieczeństwa oraz używania w trakcie jazdy telefonu komórkowego.

 

Wielu z kontrolowanych tego dnia uczestników ruchu drogowego nie kryło zaskoczenia wynikającego z formy, w jakiej udokumentowane zostało ich niezgodne z prawem zachowanie za kierownicą. Byli też tacy, którzy poczuli na sobie oko kamery i pospiesznie zapinali pasy bezpieczeństwa, jeszcze przed fizycznym zatrzymaniem do kontroli. Niestety tłumaczenie, że korzystali z nich przed zatrzymaniem nie miało szans, by przekonać o tym policjantów, którzy dysponując nagraniem mogli je okazać zainteresowanym.

 

Na podkreślenie zasługuje fakt, że zdecydowana większość kierujących nie mając wiedzy, że są oceniani, jako uczestnicy ruchu drogowego jechała zgodnie z przepisami.

 

Mundurowi przypominają przy tej okazji o bezwzględnym stosowaniu się do znaków i sygnałów drogowych, m.in. na przejazdach kolejowo-drogowych oraz właściwej reakcji na sytuacje drogowe, w tym dotyczące wjazdu na skrzyżowanie w sytuacji, gdy nie będziemy mogli je opuścić. W takich okolicznościach kierujący pomimo sygnału zielonego dla jego kierunku jazdy nie może wjechać na skrzyżowanie, ponieważ w momencie zmiany świateł może blokować przejazd innym kierującym.

 

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy od wszystkich jego uczestników!

📸KPP Wolsztyn

Poprzedni artykułPiła. Znalezione zwłoki mężczyzny. Trwa akcja służb
Następny artykułDrogowy bandyta niemal doprowadził do tragedii we Wrocławiu (ZDJĘCIA)