Oszukany na blika. 50-latek stracił ponad 16 tysięcy złotych

Stosując metody socjotechniki nakłonili 50-latka do wykonania każdego założenia z przestępczego planu. W wyniku tego straty wyniosły kwotę ponad 16 tysięcy złotych. Zachowanie zimnej krwi oraz jasnego poglądu na fakty może pomóc oraz ustrzec przed staniem się ofiarom oszustów.

8 marca br. w Komendzie Powiatowej Policji we Wrześni stawił się 50-latek informując policjantów o oszustwie, którego padł ofiarą. Wartość poniesionych strat wyniosła ponad 16 tysięcy złotych.

Z opisu tego przestępstwa wynikało, że mieszkańcem Wrześni w czwartek 7 marca br. skontaktowała się rzekoma konsultantka banku. W rozmowie 50-latkowi została przekazana informacja, że na jego koncie doszło do podejrzanej transakcji na kwotę 2600 złotych.

Wrześnianin stanowczo zaprzeczył, aby taki przelew wykonywał. Rozmówczyni od razu oświadczyła, że musiało dojść do włamania na jego konto i teraz ktoś inny wykonuje podejrzane transakcji.

Niestety w momencie korespondencji telefonicznej z rzekomą konsultantką bankową, 50-latek nie był świadomy, że właśnie jest wciągany w oszustwo. W dalszych krokach rozmówczyni chciała pomóc mężczyźnie żeby zabezpieczyć dostępne środki pieniężne na koncie.

Tą fałszywą deklaracją konsultantka namówiła 50-latka do zainstalowania wskazanej aplikacji umożliwiającej wideo rozmowy, która jak się okazało była potrzebna do udostępniania kodów blik. W tej części planu do rozmowy włączył się rzekomy pracownik z działu technicznego.

Pomoc tego Pana polegała na nakłonieniu 50-latka do przelania posiadanych środków pieniężnych na „bezpieczne konto” i za pośrednictwem aplikacji podanie kodów blik. To wszystko miało służyć do ustalenia gdzie włamywacze będą wypłacać pieniądze.

Oszukując z każdym słowem utwierdzili mężczyznę w tym, że sprawcy są namierzani przez funkcjonariuszy i wkrótce zostaną zatrzymani. Dzięki zastosowaniu metod wpływu oraz socjotechniki nakłonili 50-latka do wykonania każdego polecenia z zaplanowanego planu oszustwa.

Nie ma tygodnia bez zgłoszenia u wrzesińskich policjantów takiego rodzaju przestępstwa. Przypominany, że zachowanie zimnej krwi oraz jasnego poglądu na fakty może pomóc oraz ustrzec przed staniem się ofiarom oszustów.

Poprzedni artykułDuży pożar w Śmiłowie. Trwa akcja gaśnicza
Następny artykułSexafera w warszawskiej policji. Aplikantka nie wie kto jest ojcem. Wskazała 28 policjantów