Reklama samochody.pl

Ostatnia droga śp. Marcina Ratajczaka (ZDJĘCIA)

28 września 2023 roku o godz. 10:40 na cmentarzu Miłostowo odbył się pogrzeb śp. mł. ogn. Marcina Ratajczaka, który był funkcjonariuszem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i pełnił służbę w poznańskiej „czwórce”. W ostatnią drogę, przy urnie odprowadziły Go psy ratownicze z jego jednostki.

W uroczystości pogrzebowej udział brali: Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Dariusz Matczak, Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Robert Natunewicz, a także kierownictwo Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu: Komendant Miejski st. bryg. Jacek Michalak, Zastępca Komendanta Miejskiego st. bryg. Radosław Hurnik wraz z licznymi funkcjonariuszami i pracownikami poznańskiego garnizonu. Ponadto w wydarzeniu uczestniczyły delegacje i poczty sztandarowe z jednostek PSP jak i OSP, a także Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Poznaniu dh Wacław Zajączkowski.

Podczas uroczystości głos wzięli Komendant Miejski st. bryg. Jacek Michalak oraz kolega, pierwszy Dowódca Zmiany Marcina kpt. Bartosz Tunia i przyjaciele. Wszyscy jednogłośnie podkreślali jakie wielkie serce posiadał Marcin w niesieniu pomocy innym.

mł. ogn. Marcin Ratajczak związany był z ochroną przeciwpożarową od 2005 roku, wówczas wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej Grupy Ratownictwa Specjalistycznego w Poznaniu gdzie został przewodnikiem psa ratowniczego.

przyjacielem Bilasem, aby pomóc szukać żywych ludzi pod gruzami zawalonych budynków. Po powrocie do kraju, przez kolejne lata zbierał doświadczenie w swoich ulubionych dziedzinach, chętnie dzieląc się swoją wiedzą podczas różnych szkoleń i warsztatów. Do czasu diagnozy był ogromnym wsparciem dla całej jednostki, zarówno w życiu codziennym jednostki jak i podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Sumienny, odpowiedzialny współpracowników na zawsze pozostanie przykładem pracowitości i zaangażowania.

W marcu 2022 roku u Marcina zdiagnozowano nowotwór złośliwy żołądka. Po wstępnych badaniach okazało się, że sytuacja jest bardzo poważna. Marcinowi lekarze dawali 20% szans na przeżycie, zaczęła się walka z czasem. Konsultacje z lekarzami z Polski i nie tylko. Przyszedł czas na działanie, lekarze podjęli się operacji, która niestety zakończyła się niepowodzeniem – zmiana diagnozy na nowotwór złośliwy nieoperacyjny. Marcin i jego bliscy nie poddali się, każdego dnia szukali rozwiązania tej sprawy, aż w końcu udało się znaleźć lekarza, który podjął się ponownej operacji wycięcia nowotworu. Operacja zakończyła się sukcesem! Marcinowi usunięto żołądek, śledzionę i cześć przepony. Wróciły nadzieje na powrót do zdrowia, które napędzały Marcina w rehabilitacji i codziennej walce ze skutkami choroby.

Marcin zaczął odzyskiwać siły, wydawałoby się, że po chorobie zaraz nie będzie śladu. Niestety w czerwcu 2023 r. stan zdrowia Marcina nagle się pogorszył. Zdiagnozowano u niego guzy przerzutowe w głowie. Ostatecznie, po wyczerpującej walce Marcin odszedł na wieczną służbę 25 września 2023 roku.

 

W trakcie trwania uroczystości, podczas oddania hołdu strażakowi Marcinowi przez wszystkich zgromadzonych, jednocześnie przyłączyli się funkcjonariusze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Nowego Sącza.

Wyrazy współczucia dla całej rodziny składa Komendant Miejski PSP w Poznaniu oraz koledzy strażacy z poznańskiego garnizonu.

Cześć Jego Pamięci!

📷Marcin Tecław

Poprzedni artykułWyglądało groźnie. Zderzenie osobówki z tirem na autostradzie. Jedna osoba ranna (ZDJĘCIA)
Następny artykułTragedia w przedszkolu. Nie żyje 4-letnie dziecko