Trwa przenoszenie obsługi zgłoszeń alarmowych numeru 998 do centrów powiadamiania ratunkowego. Zmiana w Wielkopolsce nastąpi w październiku. Co to oznacza? Nie strażak, a pracownik centrum odbierze telefon od wzywającego pomocy.
Już niedługo dzwoniąc pod numer 998 nie skontaktujemy się bezpośrednio ze strażą, a z centrum powiadamiania ratunkowego (CPR), które jest operatorem numeru 112. To dyspozytor CPR przekaże zgłoszenie do odpowiednich służb.
– Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne – za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia. Obsługa numeru alarmowego przez dyspozytora pozwala także wyeliminować zgłoszenia fałszywe czy niezasadne. Dyspozytorzy PSP będą otrzymywali od CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, które rzeczywiście dotyczą zagrożenia życia, zdrowia, mienia, bezpieczeństwa czy środowiska. Dodatkową korzyścią przełączenia numeru alarmowego będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń, w tym zgłoszeń obcojęzycznych oraz połączeń eCall – ogólnoeuropejskiego systemu szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych – informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
Wielkopolska jest jednym z ostatnich województw, w którym dojdzie do przełączenia numeru – nastąpi to w październiku br. Od kilku lat taki sam mechanizm obowiązuje w przypadku numeru 997. Na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i jednocześnie zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce.