Reklama samochody.pl

Nowa metoda oszustwa. Stracił 2500 złotych…przez rozmowę na wathsapie

Cyberprzestępcy przygotowali nowy schemat oszustwa. Podszywając się pod członka rodziny doprowadzili mieszkańca powiatu tureckiego do przelania 2,5 tysiąca złotych na podane konto. Apelujemy o ostrożność i przypominamy o ograniczonym zaufaniu podczas takich kontaktów.

Do Komendy Powiatowej Policji w Turku zgłosił się mieszkaniec powiatu tureckiego który powiadomił o oszustwie na jego szkodę. Jak ustalono w sobotę otrzymał z nieznanego numeru wiadomość o treści „Czesc tato. To moj nowy numer. Mozesz usunac ten stary. Wyslij wiadomosc na whatsapp”. Dalsza rozmowa przeniosła się do komunikatora whatsapp, gdzie osoba podawała się za córkę pokrzywdzonego. W trakcie rozmowy oszust napisał, że telefon wpadł do toalety i potrzebuje 2499 zł na zakup nowego. W wiadomości podał numer konta, na które mężczyzna wykonał przelew natychmiastowy na 2500 zł. Po tym pokrzywdzony próbował dzwonić na numer telefonu, lecz był on zajęty lub nikt nie odbierał. W niedzielę rano skontaktował się z córką, która zaprzeczyła, że pisała do niego wiadomości.

Należy pamiętać o tym, że oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, żeby uzyskać jak najwięcej informacji.  W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.

Każdą prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji to rozłączyć się, samemu zadzwonić i zweryfikować przekazane informacje.

Poprzedni artykułAlkohol i narkotyki. Akcja gostyńskich policjantów
Następny artykułWypadek dwóch pojazdów w okolicy przejazdu kolejowego. Trzy osoby zostały ranne (zdjęcia)