Misja Grecja. Szósta doba działań wielkopolskich strażaków w Grecji (ZDJĘCIA)

Dzisiaj rozpoczęła się 6 doba działań polskiego modułu do gaszenia pożarów lasów przy pomocy samochodów GFFFV, w skład którego wchodzą wielkopolscy strażacy. Z naszego województwa wyjechało 67 strażaków i 22 samochody.

Od samego początku naszej misji, polscy strażacy stacjonują w siedzibie byłej szkoły pożarniczej pod Atenami w miejscowości Villia.

Strażacy polskiego modułu nadal prowadzą działania na dwóch wyznaczonych strefach, pierwsza w okolicach miejscowości Mandra, a druga w okolicach miejscowości Stefania. Z informacji, które uzyskaliśmy od Greków lokalizacje stref dozorowanych przez GFFFV Polska są strategiczne, z uwagi na fakt, że gdyby doszło do wydostania się pożaru z tego obszaru, to ogniem zostałaby objęta nowa część kraju, w tym stolica Grecji – Ateny.

Obie wyznaczone strefy są dozorowane w systemie ciągłym 24 godziny na dobę, przez 4 zmiany ratowników (2 z województwa wielkopolskiego i 2 z małopolskiego). Każdorazowo w każdej ze stref znajduje się 5 zastępów i 12 ratowników gotowych podjąć szybką reakcję na pojawiające się zarzewia ognia, co już nie raz sytuacja pokazała, w tych warunkach jest newralgiczne. Wysuszona roślinność w zetknięciu z ogniem oraz silny wiatr powodują, że pożary bardzo dynamicznie się rozwijają, dlatego najlepiej jak są gaszone w zarodku. Działania gaśnicze dodatkowo utrudnia ukształtowanie terenu, dlatego konieczne jest wsparcie śmigłowców i samolotów gaśniczych z powietrza.

Pomocnym sprzętem w monitorowaniu sytuacji pożarowej są nasze drony, które przekazują obraz z kamery termowizyjnej i światła widzialnego.

Z uwagi na ograniczoną ilość wody, nasze jednostki zgromadziły jej zapas w przygotowanych przez nas zbiornikach oraz zbudowano 660 metrową linię wężową do obrony bazy na wypadek powstania pożaru w okolicy.

Dowództwo naszego modułu melduje, że pomimo sporego wysiłku fizycznego strażaków, morale wśród naszej ekipy bardzo wysokie.

Zachęcamy do bieżącego śledzenia działań naszych strażaków w Grecji na stronie Komendy Głównej PSP (link) oraz mediach społecznościowych.

Misja Grecja. Waldemar Wielgosz prosto z palącej się Grecji

Poprzedni artykułChwile grozy w autobusie. Kobieta dostała krwotoku. Perfekcyjne zachowanie kierowcy (FILM)
Następny artykułDuży pożar hali w Luboniu. Dym widać z daleka (ZDJĘCIA, WIDEO CZYTELNIKA)