Reklama Toyota

Kosmiczne ceny majonezu. 800 ml za 16 złotych, a święta Wielkanocne tuż tuż

15,99 zł trzeba obecnie zapłacić za słoik majonezu Winiary w Biedronce. Chodzi o słoik o pojemności 800 ml. Na tak wysoką cenę zwrócił uwagę ekonomista Rafał Mundry.

W 2020 r. za majonez Winiary, słoik o pojemności 900 ml płaciliśmy 6,99 zł. W roku 2022 było to 7,50 zł za 820 mililitrów.

W tym roku za nieznacznie mniejszą pojemność – 800 ml – trzeba zapłacić astronomiczne blisko 16 złotych.

  • Nie tylko drożej. Ale i mniej. Shrinkinflacja, shrinkflation. Inflacja malejących opakowań – skwitował R. Mudry.

Po tym jak Mundry opisał przypadek Majonezu Dekoracyjnego Winiary i sprawą zainteresowały się media, głos w tej sprawie zabrał producent. Jak podkreśla, przez inflację podniesienie ceny było nieuniknione, a na jej wysokość wpływ mają wysokie ceny jaj i oleju, które są niezbędne do wyprodukowania majonezu.

Równocześnie zaznaczono, że producent nie ma wpływu na końcową cenę produktu.

Wielkanoc tuż tuż, a majonez i jaja to dla wielu Polaków składniki niezbędne do przygotowania wielkanocnych potraw. Tymczasem zarówno majonez, jak i jaja znacznie podrożały. Podobnie jest z warzywami – choćby na tradycyjną sałatkę jarzynową. Już teraz wiadomo więc, że zbliżające się święta na pewno nie będą należały do tanich.

 

Źródło.epoznan.pl

Poprzedni artykułPożar hali produkcyjnej w hucie szkła pod Międzychodem (zdjęcia)
Następny artykułPolicjanci zaniemówili kiedy zobaczyli, co kierujący wiózł mercedesem. I jeszcze nie miał prawa jazdy (ZDJĘCIA)