Reklama Toyota

Katastrofa budowlana. Ćwiczenia z zakresu działań poszukiwawczo – ratowniczych.a (ZDJĘCIA)

W dniach 15-16 października br. na terenie powiatu wągrowieckiego odbyły się ćwiczenia z zakresu działań poszukiwawczo – ratowniczych.

W dniu 15 października na sali szkoleniowej KP PSP w Wągrowcu przeprowadzono szkolenie teoretyczne.

Druhom z powiatu wągrowieckiego oraz strażakom JRG Wągrowiec przybliżono zasady działań poszukiwawczo – ratowniczych, taktykę przeszukiwania metodą bezprzyrządową, BHP podczas akcji ratownoczych po katastrofach budowlanych, zasady zabezpieczania konstrukcji i instalacji. Na koniec w skrócie omówiono techniki wykonywania dostępu do osób poszkodowanych oraz specyfikę funkcjonowania w grupie poszukowawczo – ratowniczej psów poszukiwawczych.

W sobotę 16 października odbyły się ćwiczenia praktyczne na terenie byłej kopalni soli w miejscowości Wapno, gmina Wapno.

Podczas ćwiczeń zasymulowano katastrofę budowlaną – zawalenie budynku, a zadaniem przybyłych na miejsce ćwiczeń zastępów było zorganizowanie akcji ratowniczej, bezprzyrządowe przeszukanie gruzowiska, wykonanie dostępu i ewakuacja osób poszkodowanych.

Po przybyciu SGPR Poznań wraz z OSP GRS Poznań dokonano przeszukania gruzowiska przy użyciu psów poszukiwawczych, ewakuowano poszkodowanych, także z użyciem technik linowych, ustalono przy użyciu kamery wziernikowej i geofonów miejsce poszkodowanego, z którym był kontakt słowny. Przewodnicy z psami ratowniczymi mieli okazję sprawdzić jak poruszają się psy w trudnym terenie (strome zejście do piwnicy, wąskie i nie oświetlone korytarze i pomieszczenia piwniczne).

W kolejnym epizodzie zwrócono uwagę także na kwestie związane z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy, organizacją łączności czy monitorowaniem statyki budynku przy użyciu tachimetru. Ćwiczebnie zasymulowano zagrożenie wydobywającego się gazu i wdrożono sygnały alarmowe nakazujące natychmiastowe opuszczenie strefy zagrożenia (terenu gruzowiska).

Po zakończeniu ćwiczeń podsumowano całość, omówiono prawidłowe działania, a także elementy które nie zostały wykonane lub były wykonane nieprawidłowo. Ćwiczenia przyniosły mnóstwo wniosków, zarówno dla strażaków realizujących działania w zakresie podstawowym (druhowie i strażacy PSP z powiatu wągrowieckiego) jak i prowadzących działania w zakresie specjalistycznym (członków SGPR Poznań). Prowadzenie działań ratowniczych na nieznanym przez uczestników terenie było świetną okazją do doskonalenia współpracy strażaków wchodzących w skład SPECJALISTYCZNEJ GRUPY POSZUKIWAWCZO – RATOWNICZEJ (SGPR) z Poznania, a także druhów z OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ GRUPY RATOWNICTWA SPECJALISTYCZNEGO (OSP GRS) z Poznania.

Całość ćwiczeń nadzorował mł. bryg. Radosław Hurnik – Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu.

Poprzedni artykułNocny pożar we Wroniawach. Uratowano mienie o wartości pół miliona złotych (ZDJĘCIA,WIDEO)
Następny artykułKoszmarne. Najechał na lezącego na jezdni mężczyznę. 40-latek zginął na miejscu