Energetyki już tylko dla osób pełnoletnich

Napoje energetyczne od 1 stycznia kupimy tylko po okazaniu dokumentu tożsamości. Za załamanie zakazu sprzedaży energetyków osobom nieletnim grozi wysoka grzywna.

Od 1 stycznia napoje energetyczne kupujemy jedynie po okazaniu dowodu osobistego. Zmiany te podyktowane są nowelizacją ustawy o zdrowiu publicznym. Zakazuje ona całkowitego zakazu sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18 lat. Zakaz sprzedaży takich napojów obowiązuje na terach szkół i innych jednostek oświatowych oraz w automatach.

Producenci lub importerzy takich napojów będą mieli obowiązek oznaczenia opakowania jednostkowego wyrobu widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.
W przypadku wątpliwości, co do pełnoletności kupującego, sprzedawca może żądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego.

Złamanie zakazu jest wykroczeniem, za które grozi karą do 2 tys. zł grzywny. Tej samej karze będzie podlegał kierownik sklepu lub restauracji, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia tego wykroczenia.
W wymienionych przypadkach sąd będzie mógł orzec przepadek napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.

Po kolorowe puszki różnosmakowego napoju sięgają coraz młodsze dzieci, które kuszone są ich słodkim smakiem, dostępnością i niską ceną.
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że regularne sięganie po energetyki może wyrządzić ogromne szkody w organizmach zwłaszcza dzieci i młodzieży !

Napoje energetyzujące zostały stworzone dla osób dorosłych, głównie tych którzy wykonują swoja pracę także w godzinach nocnych. Jedna puszka takiego napoju to bardzo duża dawka cukru i kofeiny. Napoje energetyczne mogą nie tylko źle wpływać na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne młodych osób.

Poprzedni artykułStraszne. 26-latka zostawiła zwierzęta bez wody i jedzenia. Chodziły po własnych odchodach
Następny artykułKompletnie pijany kierowca rozbił trzy samochody