Duży pożar na terenie Biogazowni (ZDJĘCIA)

We wtorek 18 lutego 2025 roku w miejscowości Duszna Górka (gmina Krotoszyn) doszło do pożaru na terenie biogazowni. W jednym ze zbiorników doszło do zapłonu metanu zgromadzonego w górnej części zbiornika co spowodowało uszkodzenie poszycia dachowego i rozprzestrzenienie się pożaru na dwa kolejne zbiorniki. Powstały pożar stanowił realne zagrożenie dla pozostałej instalacji na terenie zakładu. Żadna z osób przebywająca na terenie zakładu w momencie powstania zdarzenia nie odniosła obrażeń.

Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło o godzinie 16:11. Po dotarciu na miejsce zastępów pożarniczych Kierujący Działaniem Ratowniczym w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że na terenie zakładu znajduje się pięć zbiorników o różnej objętości i przeznaczeniu, które stanowią instalację technologiczną biogazowni. Poszycie dachowe na dwóch zbiornikach paliło się w całej objętości na poszyciu trzeciego zbiornika widoczne pojedyncze zarzewia ognia. Pożarem objęta została również warstwa izolacyjna płaszczy zbiorników.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, następnie wyznaczona rota pomiarowa dokonała weryfikacji zagrożenia związanego z niekontrolowanym uwolnieniem się metanu do atmosfery w obrębie zbiorników.

Z uwagi na wskazania urządzeń pomiarowych oraz na podstawie pozyskanych informacji KDR podjął decyzję o wprowadzeniu zastępów do działań, które polegały na podawaniu środków gaśniczych w natarciu na palące się obiekty oraz obronie zagrożonych zbiorników. Działania gaśnicze prowadzone były z wykorzystaniem podnośników hydraulicznych oraz działka przenośnego. Wraz z przybyciem kolejnych zastępów w tym jednostek spoza powiatu krotoszyńskiego tj. jednostek wchodzących w skład plutonu wsparcia z powiatu jarocińskiego oraz autocysterny z JRG Ostrów Wielkopolski zwiększono intensywność podawania środka gaśniczego.

Do działań skierowana została Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z JRG Ostrów Wielkopolski, której zadaniem było przede wszystkim rozpoznanie zagrożenia i monitorowanie strefy zagrożenia. Dużym wsparciem KDR-a był zadysponowany do działań samochód dowodzenia i łączności z KM PSP w Kaliszu, którego wykorzystano m.in. do koordynacji Sił i Środków oraz potencjału ratowniczego zaangażowanego do likwidacji zagrożenia.

Po dotarciu ma miejsce Grupy Operacyjnej Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego batalionowym samochodem dowodzenia i łączności do działań wprowadzono bezzałogowy statek powietrzny z termowizją lokalizując miejsca o podwyższonej temperaturze głównie w przestrzeniach niedostępnych dla ratowników, które systematycznie dogaszano. Obrany zamiar taktyczny doprowadził do szybkiej lokalizacji zdarzenia i skutecznej obrony zagrożonych obiektów.

W momencie całkowitej likwidacji zagrożenia potwierdzonej przez pomiary termowizji z wykorzystaniem drona oraz urządzeń pomiarowych działania straży pożarnej zakończono i zastępy wróciły do miejsca stacjonowania.

W likwidację zagrożenia, które trwały 4 godziny i 56 minut zaangażowane były 24 zastępy ratownicze w sile 89 strażaków PSP i OSP.

Foto dzięki współpracy z Fotografia Ratownicza Damian Laskowski

Poprzedni artykułKierujący busem z pasażerami wpadł do rzeczki. To mieszkaniec Wielkopolski