Reklama Toyota

Duży pożar lasu. Żywioł strawił aż dwa hektary. W akcji samolot gaśniczy (ZDJĘCIA)

W środę, 21 kwietnia doszło w naszym powiecie do pierwszego w tym roku pożaru lasu. Niestety – spłonęły aż dwa hektary.

Pożar ten zauważono w okolicach miejscowości Grab kilka minut po godzinie osiemnastej. Zaalarmowany o pojawieniu się ognia dyżurny pleszewskiego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży natychmiast zadysponował do działań zastępy gaśnicze z pleszewskiej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP oraz z Ochotniczych Straży Pożarnych z Czermina, Broniszewic, Żegocina, Gizałek, Rokutowa i Kwilenia . Gdy pierwsze zastępy dotarły na miejsce płonęły już prawie dwa hektary młodnika i poszycia lasu.

Strażacy, aby opanować szybko rozprzestrzeniający się pożar podali pięć prądów wody. Konieczne było również wezwania samolotu gaśniczego Dromader, który wykonał pięć zrzutów wody. W ciągu kilkunastu minut ogień udało się powstrzymać, jednak dogaszenie pogorzeliska trwało jeszcze prawie siedem godzin.

 

Szczególna waga zagrożenia, jakim są pożary lasów wynika z faktu, że lasy polskie zaliczają się do najbardziej palnych lasów Europy Środkowej.
W efekcie tych pożarów ponoszone są straty ekonomiczne, jednakże bez porównania większe są straty ekologiczne, które według szacunków prawie pięciokrotnie przewyższają straty materialne.

W wyniku pożarów lasów znacznemu zmniejszeniu ulega bowiem różnorodność biologiczna. Bezpośrednim skutkiem działania ognia może być całkowite lub częściowe uszkodzenie roślin, śmierć organizmów glebowych i zwierząt, a także zniszczenie siedlisk wielu ich gatunków (w tym gatunków rzadkich i chronionych). Dodatkowo podczas pożarów wydzielane są znaczne ilości dwutlenku węgla (odpowiednio 82 tony na jeden hektar przy pożarze pokrywy gleby  i 94 tony na jeden hektar przy pożarze całkowitym).Osłabione w wyniku pożarów drzewa są łatwo opanowywane przez leśnych szkodników: owady i grzyby pasożytnicze. Prowadzi to w konsekwencji do zamierania drzewostanu i stanowi ognisko rozmnażania się szkodników zagrażające sąsiednim lasom. Najczęstsze przyczyny pożarów lasów są niestety związane z działalnością człowieka. Zazwyczaj ich przyczyną jest bowiem nieostrożność przy posługiwaniu się ogniem (bardzo często są to pozostawione niedopałki papierosów). W wielu przypadkach dochodzi również do celowych podpaleń.

Poprzedni artykułBus uderzył w drzewo. Ranna jedna osoba (ZDJĘCIA)
Następny artykułKompletnie pijany kierowca uciekł przed policją. Podróż zakończył na drzewie